Шкотска: Узаврели финиш кампање за "да" или "не"
ЕДИНБУРГ - Дан уочи референдума о независности Шкотске, судбина Велике Британије је крајње неизвесна, јер анкете указују на тесну трку заговорника и противника Уније, а од исхода гласања и његових последица страхује Лондон, али и цео европски континтент.
Најновији резултати анкета показују да су они "за" и они који кажу "не" отцепљењу врло близу једни другима, са минималним вођством оних који су за останак у унији, којих има 52 одсто у односу на 48 одсто поборника независности, с тим да је подршка отцепљењу данас порасла за један проценат, а подршка останку - опала за исто толико.
Истовремено, процењује се да је, од више од четири милиона регистрованих гласача, неодлучно њих око 500.000.
Последњег дана кампање уочи историјског гласања, обе стране се утркују да у финишу убеде неодлучне гласаче да свој глас дају баш њима, па је тако премијер Шкотске Алекс Салмонд у писму гласачима затражио да подрже независност, поручивши им: "Хајде да то урадимо".
"Пробудимо се у петак ујутро првог дана у бољој земљи. Пробудите се уз сазнање - ви сте то урадили... не допустите да ова шанса проклизи кроз наше прсте. Не дозволите им да нам говоре да ми то не можемо. Хајде да то урадимо", написао је Салмонд у писму гласачима.
С друге стране, лидер кампање "Боље је заједно" Алистер Дарлинг и бивши британски премијер Гордон Браун предводе данашњи митинг у Глазгову "Воли Шкотску, гласај не", а кампању против независности током целе ноћи спроводиле су лидерка шкотских лабуриста Јохан Ламонт и лидерка шкотских конзервативаца Рут Дејвидсон.
Ламонтова се сусрела са штампарским радницима у ноћној смени у издавачкој компанији "Тринити Мирор принт ворк", којима је обећала "боље, брже, сигурније промене" ако буду гласали против независности.
Британски лист "Индипендент" наводи да ће шкотска полиција бити у стању повећане приправности у петак без обзира на резултат референдума, припремајући се за евентуалне протесте који би могли да избију по проглашењу резултата у петак ујутро.
У Шкотској ће сутра 4,3 милиона људи заокружити "да" или "не" на листићу на којем ће бити постављено питање: "Да ли Шкотска треба да буде независна држава?".
Атмосфера уочи референдума у Шкотској је узаврела и у самој Британији, а у средишту јавне дебате нашло се и питање праведности договора Единбурга и Лондона по којем Шкотима у дијаспори није дозвољено да гласају, чиме је за то право ускраћено милион Шкота.
Британски премијер Дејвид Камерон је у свом последњем обраћању Шкотима пред референдум упозорио да, уколико се одлуче за независност - то неће бити судско раздвајање већ болан развод.
"Нема враћања на старо, нема репризе. То је одлука једном за свагда", рекао је он, уз упозорење да би отцепљење угрозило пензије и валуту коју Шкоти користе, разбило британске оружане снаге и поставило границе између Енглеске и Шкотске која се можда неће лако прелазити.
У међувремену, британска краљица Елизабета II је изразила наду да ће Шкотска "пажљиво размотрити" одлуку да ли да на предстојећем референдуму постане независна држава.
Евентуална независност Шкотске осим бројних политичких, поставила би и значајна економска питања, јер су Британци раније упозорили Шкоте да у случају отцепљења не би могли да задрже британску фунту као националну валуту.
Међународни монетарни фонд је закључио да одлука Шкотске да изађе из састава Велике Британије може изазвати краткорочне негативне реакције на тржиштима због неизвесности око будуће економске политике Шкотске.