СКУПА ЗАБАВА: Колике казне плаћају српски клубови због пиротехнике? (ВИДЕО)
Највише новца због бакљаде платио Партизан, а иза њега Звезда.
Бакљаде на стадионима су остале забава у ретким земљама Европе. Знају стадион да “запале” навијачи Олимпијакоса, ПАОК-а, Панатинаикоса... Ни недељни московски дерби између ЦСК и Спартака није прошао без бакљаде. А, аргентински Суперкласико је увек декорисам бакљама и димним бомбама. Ипак, овај вид изражававања навијачке припадности и родовања строго је кажњив у УЕФА такмичењима, па су наши клубови Црвена звеза и Партизан таоци навијача, а често и саучесници, који за то плаћају папрену цену.
Како преносе “Вечерње новости” српски прволигаши су од 2006. године до данас платили због казни УЕФА чак 1,3 милиона евра.
Још званични шампион Србије Партизан платио је до сада 709.630 евра од чега 277.350 у квалификацијама за Лигу шампиона и 432.280 у Лиги Европе.
Што се тиче Звезде они су до сада платили 539.122 евра, од чега 60.080 у квалификацијама за Лигу шампиона и чак 479.042 за Лигу Европе.
Од осталих клубова Војводина је платила 65.750, Бежанија 7.640, ОФК Београд 2,760 и Рад само 1.000 евра.
– Убедљиво најчешћа ставка у овим казнама је употреба пиротехничких средстава. Наши навијачи очигледно не могу да се помире са трендом који је већ одомаћен на већини европских стадиона. Људи долазе на утакмицу, радују се головима, тугују због пораза и иду мирно својим кућама. Нажалост, у Србији је некако обрнут систем вредности.
– Овде чак и велики део медија глорификује бакљаде описујући их као визуелне спектакле и нешто што је позитивно. А, у ствари није и УЕФА никада то неће прихватити као део навијачког декора – каже за “Новости” генерални секретар ФСС Небојша Ивковић.