СЛАТКА ВОЋКА, СЛАТКА ЗАРАДА: Новац се брзо окреће, добијете три пут више од уложеног!
"Када погледате колико се улаже, ви добијете три пута више, брзо се окреће новац“
Производња јагоде не захтева велика улагања и враћају се већ са пуним родом, за годину дана. Стручњаци кажу да би у јагодарству било више пољопривредника када би било више система за наводњавање и домаћег садног материјала.
Седамсто динара за килограм увозне јагоде, домаћим произвођачима обећава можда мању, али ипак, и даље добру зараду када им за десетак дана стигне пластеничка, а у мају и јагода са отвореног.
- Када погледате колико се улаже, ви добијете три пута више, брзо се окреће новац - каже Драгослав Јовановић, произвођач јагоде на отвореном.
Министарство пољопривреде враћа 40 до 55 одсто инвестиција у пластенике и заливне системе. Субвенционише се и квалитетан садни материјал, али је проблем што таквих садница јагоде у Србији готово да нема, па произвођачи углавном увозе саднице из страних расадника.
СЕТИЛИ СЕ ЧЕГА НИКО НИЈЕ: Развили су бизнис на селу и НАПРАВИЛИ ЧУДО!
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
Они којима су саднице скупе, прибегавају различитим начинима производње садног материјала из сопствених засада и нелегалном умножавању што и није пожељно јер штетно утиче на производњу“, указује Јасминка Миливојевић са Пољопривредног факултета у Београду.
Пољопривредник Драгослав Јовановић каже да неки људи сматрају да се може расађивати из сопствених живића.
- Али то није тај квалитет који треба да се добије - каже Јовановић.
Прошле године Србија је произвела 12.000 тона јагоде, 80 одсто рода је извезено највише у Русију. Ове године шансе су још веће, поготово што највећи конкурент у производњи воћа, Пољска, као чланица Европске уније није једина на ембарго листи Русије.
- Турска је била један од већих снабдевача Русије јагодом, свежом и замрзнутом и ми ту шансу морамо да искористимо - указује Евица Михаљевић из Плодова Србије.
Када се од просечних 200 килограма јагоде по ару земљишта, уз откупну цену од око један евро за килограм, одузму улагања од 100 евра по ару, остане да је зарада бар двоструко већа. У пластенике треба уложити нешто више, али је и зарада боља, преноси РТС.
ТРЕБА ВАМ САМО ДВОРИШТЕ: Узгајајте ове животиње и зарадите 2.500 долара по комаду!