СНС ишчекује одлуку о именовању повереника у Нишу
НИШ - Чланство Српске напредне странке (СНС) у Нишу, после распуштања Градског и општинских одбора те странке, ишчекује одлуку о именовању повереника о чијем имену се увелико нагађа у редовима напредњака.
Страначки избори треба да буду завршени до лета, а према изјави члана ИО СНС Дејана Јовановића из Ниша, општинских одбора више неће бити, већ само месних, уз Градски одбор.
За многе је распуштање страначких органа СНС у Нишу било изненађење, а одлуку и разлоге који су довели до таквог расплета лично је у Нишу саопштио председник Извршног одбора СНС Радомир Николић.
"Врх странке не може да трпи више свакодневне свађе у Нишу", рекао је тада Николић и додао да у странци у Нишу морају да буду уједињени и да раде у интересу грађана.
Николић је без увијања саопштио разлоге распуштања и распршио све приче уочи његовог доласка о редовном стању међу напредњацима у Нишу и образложења локалних функционера да је "распуштање било логично уочи редовних страначких избора".
Градоначелник Ниша, и до распуштања председник Градског одбора СНС Зоран Перишић, рекао је новинарима да ће се радити на консолидацији страначких редова, као и да се он није свађао ни са ким.
Перишић, који је члан Председништва СНС, на дан доласка Николића у Ниш био је службено одсутан из земље, а касније је рекао да ће владајућа коалиција (СНС и СПС-ПУПС-ЈС) у Нишу и даље радити неометано.
О свађама међу напредњацима се ћутало, а поједини њихови вербални дуели на седницама Градског већа или на неким другим састанцима образлагани су тиме да не морају сви о свему да мисле исто.
Поједине изјаве указивале су да "нетрпељивост" прелази границе Трупалских шума (излаз из Ниша ка Београду) и да свако страначкој централи у Београду презентује своју истину о стању у граду оптужујући друге.
Све је почело искључивањем из странке заменика градоначелника Љубивоја Славковића, на седници Извршног одбора СНС октобра прошле године, због дуплих функција, а након његове жалбе то искључење стављено је ад акта.
Славковић је тада рекао да је таква одлука незаконита и срамотна јер не обавља више функција, па су многи такав потез разумели само као повод да се он склони из Скупштине града.
Градоначелник Перишић тада није коментарисао "случај Славковић", напомињујући да ће он и даље обављати посао његовог заменика.
Уследио је нови потрес и то изгласавање неповерења Милошу Банђуру као градском одборнику, али је та одлука брзо замрзнута после састанка са потпредседником СНС Братиславом Гашићем у Нишу.
Сајт Инфо екополис објавио је тада да Банђур, који је члан ИО СНС, није поштовао страначку дисциплину и да се недолично понашао према градоначелнику.
Перишић је поводом замрзавања те одлуке рекао да уочи страначких избора свако треба да има једнаке шансе, што је значило да Банђур има претензија да на предстојећим страначким изборима заузме једну од важнијих страначких функција у граду, ако не и највишу.
СНС и СПС са својим партнерима из "мале коалиције" или странкама које их подржавају могу још да рачунају на подршку више од 40 одборника у Скупштини града која укупно броји 61 место.
Од последњих избора трећина одборника променила је страначки дрес, али се број оних који подржавају већину није смањивао, већ напротив, подршка локалној власти у одборничким клупама је расла упркос избацивању преосталих одборника УРС-а из коалиције после распада те странке.
Једна од последњих вести у Нишу је да је Демократска странка Србије (DSS) са своја четири одборника у Скупштини града отказала партнерство напредњацима са којима је после локалних избора 2012. године потписала споразум о сарадњи, што такође неће угрозити већину у локалном парламенту под условом да и неки други не крену путем за који се одлучио ДС С.
Политичка пракса из Ниша указује да после распуштања страначких органа, међусобни сукоби међу члановима на локалу не престају, већ је реална опасност да се поделе и сукоби продубљују.
Пут опоравка партије постаје тежак и дуготрајан процес, а тако је бар било са социјалистима када су изгубили изборе 1996. године, док је слично било и након распуштања демократа јануара 2013. године.