АНАЛИЗА СРБИЈЕ ДАНАС: Ко то стоји на путу "орлова" ка Русији?
У групи са репрезентацијом Србије биће још и национални тимови Велса, Аустрије, Републике Ирске, Молдавије и Грузије.
Одлично смо прошли на жребу за Светско фудбалско првенство које ће се 2018. године одржати у Русији (више прочитајте ОВДЕ). У групи са репрезентацијом Србије биће још и национални тимови Велса, Аустрије, Републике Ирске, Молдавије и Грузије. Као што се види, нема европских "ала" као што су Немачка, Шпанија, Француска, Холандија, Италија, Енглеска... Могло би се рећи да је "орловима" пут отворен, али нас искуства из претходних неколико година уче супротно.
Када смо сазнали имена противника у квалифиакцијама за ЕВРО 2016, сви су рекли "ма морамо да се пласирамо". Али сада у завршници борбе за одлазак у Француску ситуација је катастрофална. Србија је у "минусу" са два бода, а испред су Португалци са 12, Данци и Албанци са по десет и Јермени са једним бодом. Треба подсетити да је Суд за арбитражу у Лозани донео одлуку о одузимању бодова због инцидената током меча са Албанцима у Београду (више прочитајте ОВДЕ), али то никако не амнестира "орлове" од одговорности за дебакл у квалификацијама.
Ипак, о томе се већ све зна. Неће нас бити у Француској, па се зато окренимо противницима у новим квалификацијама.
ВЕЛС
Носилац у групи Д је национални тим Велса, тренутно десета екипа на ФИФА ранг листи. Велшани чији је надимак "змајеви" напредовали су чак за 12 места прилком последњег објављивања светске листе. Као што је речено, тренутно су на десетом месту, што је најбољи пласман у историји. Води их Крис Колмен (његову изјаву прочитајте ОВДЕ), још од 2012. године, а највећа звезда свакако је Гарет Бејл, фудбалер Реал Мадрида. Међутим, не треба заборавити ни Арона Ремзија, Ешлија Вилијамса, Џоа Ледлија...
У квалификационој групи за ЕВРО 2016 Велшани су први, испред Белгије, Израела, Кипра, Босне и Херцеговине и Андоре, што им даје историјску шансу за пласман на највећу европску смотру фудбала. Никада нису учествовали ни на неком од европских првенстава, али јесу на једном од Мундијала. У Шведској 1958. године су на крају били шести.
Фудбалска јавност у Србији сигурно још памти две квалификационе победе Србије (за Мундијал у Бразилу), од 6:1 (2012. у Новом саду) и 3:0 (2013. у Велсу), али су сада ствари мало другачије. Иако Велс спада у лакше противнике из првог шешира, нема сумње да ће се овакви "орлови" морати добро да се потруде.
АУСТРИЈА
За само пет места ниже од Велса на светској ранг листи налази се Аустрија. И њима је овај пласман најбољи у историји репрезентације, што је такође сврстава у тимове који "расту". Аустријанци имају још једну сличност са Велшанима. И они су први у групи за пласман на ЕВРО 2016. У квалификацијама су испред Шведске, Русије, Црне Горе, Лихтенштајна и Молдавије. Овај податак такође указује на озбиљност противника Србије. Води их селектор Марсел Колер, а звезде тима су Давид Алаба, ветеран Марко Јанко (32 године), Марко Арнаутовић, капитен Кристијан Фухс...
На Мундијал директно иде девет победника група, док ће преостала четири места попунити победници баража у који ће се пласирати осам најуспешнијих другопласираних екипа. Квалификације ће почети 4. септембра 2016, а завршити се 14. новембра 2017. године.
На планетарним шампионатима већ су учествовали, а најбољи пласман је био у Аргентини 1978. године, када су били седми. Наш национални тим чак 19 пута је одмеравао снаге са Аустријанцима, а тим да је то било под три различита имена, Краљевине Југославије, СФР Југославије и Србије. У (успешним) квалификацијама за Мундијал 2010, наши играчи уписали су две победе, од 1:0 и 3:1 у гостима.
РЕПУБЛИКА ИРСКА
Још једна репрезентација са Острва. "Момци у зеленом" тренутно су на 52. позицији светске ранг листе, што им није најбољи пласман. Пре 21 годину били су и девети, али је тај положај временом варирао. Највећа звезда националног тима Републике Ирске је и даље Роби Кин који је капитен, играч са највише утакмица (145) и најбољи стрелац са 65 голова. На клупи седи Мартин О Нил, а треба споменути и да је пре њега селекторску функцију обављао И Ђовани Трапатони. Управо их је искусни Италијан одвео на ЕВРО 2012.
Осим Кина битни "шрафови" у тиму су Џон О Шеј, Шејн Лонг, Шејмус Колмен, а на списку је и "ветеранчина", голман Шај Гивен. У групи за пласман на ЕВРО 2016 у лошој су позицији, пошто тренутно "гледају у леђа" Пољацима, Немцима и Шкотима. На светским првенствима нису баш чести учесник, са три наступа, 1990 (дошли до четврфинала), 1994. и 2002. године.
СФР Југославија, СР Југославија и на крају Србија по два пута су играли са Северном Ирском, уз "мирољубив" скоор, од по две победе, пораза и ремија. Последњи пут, у Београду, 2012. године, у пријатељском дуелу било је 0:0.
МОЛДАВИЈА
Репрезентација бивше чланице СССР тренутно је 124. на ФИФА, па би двомеч требало да буде лак посао за "орлове". Молдавце предводе их два Александруа, селектор Куртиану и капитен Епуреану, играч Истанбула BB. Као што је речено у пасусу о Аустрији, Молдавци су последњи у групи квалификација за ЕВРО 2016 са само два бода из шест мечева. Самим тим, немају никакве шансе да се такмиче на Европском првенству у Француској.
Никада се нису пласирали на велико ФИФА или УЕФА такмичење, а никада нису играли против селекције наше земље, ни у тест мечу, ни у такмичарској утакмици.
У националном тиму углавном играју фудбалери из домаће лиге, али има и "печалбара", у екипама из Русије, Турске, Румуније и Литваније. Епуреану је најскупљи међу земљацима, са тржишном вредношћу од око 4,5 милиона евра.
ГРУЗИЈА
И на крају неколико реченица о Грузинима. Ових дана фудбал у још једној бившој совјетској републици био је актуелан због дуела у квалификацијама за Лигу шампиона, између Диле Гори и Партизана (више прочитајте ОВДЕ). Црно-бели су били успешнији, а једини репрезентативац Грузије из редова Диле Гори је дефанзивац Гиорги Наваловски. Селектор је Какхабер Чакхадзе, а капитен Јаба Канкава који носи дрес украјинског Дњипра. Остали играчи "расути" су широм Европе (Русија, Холандија, Турска, Украјина, Италија...). Према проценама Трансфермаркта, од Канкаве (четири милиона евра), скупљи је само Соломон Квирквелиа. Вредност дефанзивца Рубина из Казања процењује се на четири и по милиона евра.
Тренутно Грузија је на 153. месту ФИФА листе, а најбољи пласман је био 52. позиција. Никада нису учествовали ни на европском или светском шампионату, а сигурно је да ће да пропусте и ЕВРО 2016. У групи Д су иза Пољске, Немачке, Шкотске и Републике Ирске. Са три бода из шест мечева, бољи су само од новајлије у УЕФА, Гибралтара.
Са Грузинима Србија или нека друга држава претходница није играла.
ОВДЕ прочитајте изјаву селектора 43. репрезентација у свету, Радована Ћурчића након жреба, а ОВДЕ о очекивањима капитена Бранислава Ивановића.
ОВДЕ погледајте распоред одигравања мечева у квалификацијама.