СП: Српкиње ишчупале победу против Кине уз доста потрошене енергије
Србија је у последњем колу Д групе победила Кину 65:63 (25:22, 16:12, 8:17, 16:12) и сада јој предстоји дуел против Кубе која је савладала селекцију Јужне Кореје (73:57).
Србија и Кина су у 3, последњем колу Д групе, у Истанбулу, на Светском првенству одиграле очекивано тврду утакмицу, али је евидентно да су наше девојке одиграле, ако тако смемо да кажемо, најслабију партију. Ипак, победа је укњижена, а то се рачуна. Србија – Кина 65:63 (25:22, 16:12, 8:17, 16:12).
Анализу ће направити Марина Маљковић с њеним тимом, а играње такозваних квалификација за четврфинале играју се већ у среду. Дакле, Српкиње су битан меч добиле у последња два минуту, када су им противнице низом грешака дозволиле да поентирају. Истина, ова утакмица је била много тешка, исцрпљујућа, напорна и сада остаје 20-так сати да се девојке опораве и одиграју меч за четвртфинале. Противнице ће бити или Кубанке и Корејке.
САСТАВИ:
СРБИЈА: Радочај 19 (7/8 за два), Мандић, Чађо 1 (3ск), Крњић 9 (3/9 за два, 7ск), Јовановић 5, Миловановић 9 (4/14 за два, 0ск), Бутулија (0/4 за два), Ајдуковић, Марковић, М. Дабовић 12, А. Дабовић 6, Рад 4.
КИНА: Јанг 5, Чен 6 (8ск), Ли, Шао 1, Ј. Хуанг 2, Жи 6, Лу 20 (7ск), Ченг 6, Гао 3, Сун 4, Х. Хуанг 10 (8ск), Жанг.
1. четвртина
Тражила је пре почетка меча Марина Маљковић, селектор наше репрезентације да се игра максимално агресивно и брзо не били приморале противнице да праве грешке.
Због спорости враћања у одбрану, Марина је мислила, да би то могао да буде кључ игре против Кине. Међутим, није све тако деловало на паркету „Абди Ипекчи“ дворане. Кина је у првих 5-6 минута јурила резултат, а онда је, руку на срце, бољом одбраном чувала предност од једног или три поена.
Наша одбрана је била порозна, не као против Анголе или САД. Лу нам је као Ана Американкама дала 10 поена (2ск). Ипак, последња два минута је све почело да личи на оно што смо видели у прва два меча.
Тамара Радочај и Јована Рад су минус од 19:22 претвориле у плус 25:22. Коначно, после првих десет минута Србија води са 25:22.
2. четвртина
Радочај, Чађо, Јовановић, Ајдуковић и Рад била је петорка која је направила суфицит. Међутим, Тијана Ајдуковић је у 14. минуту направила трећу личну, па је на паркет морала стартер Сара Крњић.
Јурњава је била присутна, али је одбрана Србије била „најтањи“ део тима. Кина је у 15 минута пет нападачких скокова и пет асистенција. По два скока и асистенције више. Кина је „скупљала“ у рекету, као ми против САД па је због тога све било у егалу. Отворене шутеве с дистанце нисмо погађали...
Тамара Радочај је прва која је од наших девојака стигла до десетог поена – (6/6 за два, 2/2 за један за 10. мин игре). Наташа Јовановић и Милица Дабовић су имале по пет, али су солидну разлику са којом се отишло на велики одмор направиле Сара Крњић и Ана Дабовић са по шест поена, али и Бутулија и Радочај асистенцијама у последњих стотинак секунди.
Србија после 20. минута води са 41:34.
3. четвртина
Серијом 7:0 у три прва минута треће деонице, пре свега захваљујући нашим грешкама, Кина је изједначила на 41:41.
Хокејашким изменама током читавог тока меча Томас Махер, аустралијски стручњак, је држао ритам Кинескиња. У оба смера...
Агресивна одбрана је и условила да им за првих пет минута дамо само један кош. Истина, после 7:0 серије сабрале су се и наше девојке па се резултат није дуго мењао.
Знало се и пре овог меча да ће дуел с Кином бити све само не лак. И за једне и за друге. Шут смо покварили, а и даље нисмо могли добро да затворимо свој рекет. Кина је имала чак 11 скокова у нападу у 27. минута игре.
Србији су недостајали поени Јелене Миловановић, Ане Дабовић, али и Јовановићеве. Не само поени, већ и скокови пошто су треће из Азије имале 31 скок, 11 више од нас у пола сата игре.
4. четвртина
Кинескиње ако добију овај меч могу да захвале само нашем очајном грађењу рекета. Последњи део почео је као и прва два... Кош за кош, а Кина је поене давала из другог, па и трећег напада.
Кина се „одлепила“ на 58:55, али је Тамара (19п) тројком све вратила на „нулу“. Из бонуса смо изашли у петом минуту... Вен Лу, која је у прве две утакмице имала просек од два поена, нама је убацила 22!
Пресинг су Кинескиње лако решавале. Проблем им је правила зона 2-3. Опет, и када одбранимо напад немо идеје да га завршимо кошем. Соло акције нису доносиле резултат, а Милица је после игре против три високе поново вратила предност на нашу страну – 61:60.
Два минута пре краја имали смо 65:63, али не и Ану Дабовић. Не због пенала, већ зато што су играли рукометни фластер на њој.
Опет, Кинескиње без везе губе две лопте, а то са пенала не користи 197цм висока Ајдуковићева. Последњих 60 секунди није било промене резултата, а у драмитичној завршници Кинескиње нису искористиле шут за продужетак.