"Шпигл": НСА тајно може да покраде податке "Дојчетелекома"
БЕРЛИН - Америчке и британске обавештајне агенције имају могућност да тајно приступају информацијама које поседују немачки телекомуникациони гиганти, преноси недељник “Шпигл”.
Америчка Национална агенција за безбедност и њен британски пандан ГЦ HQ уз помоћ програма познатог као “Мапа блага”, долазе до информација које немачке телекомуникационе компаније поседују на индивидуалним рачунарима и такозваним паметним телефонима.
“Мапа блага”, о којој је прошле године писао и "Њујорк тајмс" на основу података које је открио бивши обавештајац Едвард Сноуден, може да прикупи између 30 до 50 милиона адреса које интернет провајдери поседују - информације које откривају власника и тренутну локацију рачунара или мобилног уређаја.
“Шпигл” упозорава да те информације могу да буду употребљене за планирање софистицираних сајбер напада, преноси Би-Би-Си.
Према писању недељника, на мети напада могли би да се нађу највеће немачке телекомуникационе компаније попут - “Дојче телекома”, “Нетколоња”, “Стелара” и “Цетела”.
Представници компанија “Дојчетелеком” и “Нетколоњ” су у изјавама “Шпиглу” навели да нису “идентификовали било какав доказа манипулације или спољњег уласка у њихове мреже”.
Шеф ИТ сектора “Дојчетелекома” рекао је да би приступ страних тајних служби “нашој мрежи био у потпуности неприхватљив”. Цурење података из НСА, које је омогућио Сноуден, открило је шпијунирање америчких власти у невероватним размерама.
Међу обелодањеним информацијама је и та да је НСА прислушкивала мобилни телефон немачке канцеларке Ангеле Меркел.