СРАМНО ЛОБИРАЊЕ ЗАПАДНИХ ДРЖАВА: Због страха неке земље спремне да гласају да Косово уђе у Унеско!
Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију рекао је за портал Србија Danas.com да у наредном периоду Србија треба да појача активност и уради све што је у њеној моћи да Косово не уђе у Унеско.
“У наредном периоду треба појачати активност с једне стране према земљама које не признају Косово као независну државу да буду присутне на гласању и да не буду уздржане, јер се гласови уздржаних не рачунају, а што више уздржаних то је мањи број оних који нису за чланство Косова у Унеско“, каже Драцун.
Реагујући на одлуку Извршног савета Унеска да Косово буде примљено у ту организацију Дрецун наводи да у народном периоду мора да се покуша преокрт ситуације у нашу корист.
“Резултат је очекиван, али није тако убедљив за оне који подржавају чланство Косова у Унеско јер чак ни све државе које су у извршном савету, а које су признале Косову као државу нису гласале за улазак Косова у Унеско. То показује да се у наредном периоду дипломатском активношћу мора искористити тај маневарски простор и покуша да се ситуација окрене у нашу корист“, објашњава он.
Срамно лобирање Западних држава
Иако су многе државе показале дилему о пријему Косова у Унеско, Дрецун упозорава да су с друге стране неке државе под притиском Запада одлучиле да се позитивно изјасне.
“Ових дана је уочен тренд да због снажног лобирања појединих Западних држава у корист Косова неке земље које не признају Косово као државу су спремне да гласају за његово чланство у Унеско. С друге стране, ово гласање у Извршном савету је показало да и оне државе које су признале Косово имају дилему да ли га треба прихватити у систему Уједињених нација преко Унеска и онда према њима такође треба појачати деловање и подстаћи то да и оне државе које су признале Косово не гласају за улазак у Унеско на генералној седници“, рекао је Дрецун за портал SrbijaDanas.com.
Милован Дрецун наводи неће бити нимало лако да се дође до помака на Генералној конференцији, али и да ће Србија учинити све да промени однос тренутних снага.
“Тешка ће бити борба. Тренутни однос снага међу државама које су се незванично изјасниле а чланице су Унеска је да је 71 одсто за чланство Косова, а 26 одсто против. Међутим, неће се, по мени повећати број држава које су за чланство Косова, али на Србији је да уради све како би се спречио улазак Косова у Унеско“, закључује Дрецун.
Подсетимо, извршни савет Унеска већином је гласова предложио да Косово буде примљено у ту организацију. За предлог је гласало 27 чланова тог тела, против је било 14, колико је било и уздржаних. Представници Русије и Кубе, уз подршку Индонезије, покушали су да одложе изјашњавање, али је председик Извршног савета тај захтев одбио.