СРАМОТА ЗА СВЕТ: Мање повратника на КиМ него у Руанди, неки су одмах добили батине
Заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев оценио је данас да је број повратника на Косово и Метохију застрашујуће мали те да ће представници Владе Србије у Варшави представити озбиљна решења за повратак.
"Стручњаци сматрају да је повратак у Покрајину најлошији у историји постконфликтних ситуација. Илустрације ради у крвавом сукобу са стотинама хиљада убијених и протераних у Руанди повратак је био више десетина пута бољи, а и интеграција, него у случају Косова и Метохије", рекао је Козарев на Радио Београду.
Козарев је навео да се у Покрајину вратило неколико процената од око 250.000 расељених, што је, како је оценио, застрашујуће.
"Козметички" извештаји
Он је додао да постоје подаци који настоје да повратак представе далеко успешнијим, поготово када је реч о извештајима међународних невладиних организација.
Према његовим речима, надлежне службе Владе Србије и представници Канцеларије за Косво и Метохију раде на томе да 28. септембра у Варшави искористе председавање Србије ОЕБС-ом и понуде озбиљна решења за повратак на Косово и Метохију, и не само у покрајину већ и за будућност.
"Идеја нам је, кад се људи идентификују да желе да се врате, да идентификујемо реалност, јер постоје затворени градови попут Ђаковице, да те људе вратимо у места у којима ће моћи да опстану и остану и интегришемо их", рекао је Козарев.
Он је додао да ће покрајинско Министарство за повратак, на челу са министром Далиборем Јевтићем у сарадњи са Канцеларијом за Косово и Метохију у овој години организовати повратак 700 људи.
"То је мали број, тим темпом би било потребно 25 година да се врате сви који желе, а има их око 25.000", казао је он.
Пример Осојана
Заменик директора Канцеларије је као пример успешног, одрживог повратка навео Осојане, где је у недељу одржан Метохијски сабор, поводом 14. годишњице почетка повратка расељених Срба у тај крај.
Козарев је рекао да су повратници прави хероји, те да је Осојане, у које се вратило 300 прогнаних Срба оаза доброг повратка и подизања из пепела.
Према његовим речима, у Покрајини има још таквих средина али не и довољно. Подсетио је на микро насеља између Звечана и Митровице, у Бањској, у околини Грачанице, у српским срединама око Гњилана.
Козарев је навео примере неуспешног повратака попут оних у местима где су за неколико старих људи саграђена куће, без инфраструктуре, продавнице, а да им је најближе насеље оно изграђено за ратне ветеране Ослободилачке војске Косова.
"Неки су добили батине, неки су се одмах вратили", рекао је Козарев и подсетио на критичну ситуацију у којој се налази повратничка заједница у Клини која је била мета бројних напада.
"Краду им стоку, механизацију, то је крај који је био познат по острашћеној подршци ОВК и неки од лидера ОВК су одатле", додао је Козарев и нагласио да повратници у Клини живе под великом тензијом.