СРБИМА МОСКВА ДРАЖА ОД БРИСЕЛА: Расте руски утицај у Србији!
Најновија истраживања показују да је у Србији подршка европским интеграцијама опала на мање од 50 одсто, док је руски утицај све већи.
Руски утицај у Србији се шири и расте, док је подршка европским интеграцијама опала на мање од 50 одсто, речено је на конференцији о руском утицају на стабилизацију, демократизацију и европске интеграције Србије, који је организовао Центар за евроатлантске студије (ЦЕАС).
Директорка ЦЕАС-а Јелена Милић оценила је да је примарни циљ Русије у региону Западног Балкана да се заустави процес стабилизације и демократизације, што би умањило значај и привлачност европских интеграција.
- Клима у Србији је таква да њоме хара ''savršena бура'' руских интереса који желе да спрече Србију у процесу демократизације, стабилизације и европских интеграција, а са друге стране постоје интереси у владајућој структури који не желе да виде Србију у политички захтевној Европској унији - нагласила је Милић.
Она је додала да се цео концепт система вредности западних земаља дискредитује, док се Русија, како је навела, спрема да отежа примену Бриселског споразума.
И НАТО И РУСИЈА: Србија је независна земља, то ће и да остане!
Милић је оценила да "више нико не може да оспори пад европских интеграција Србије" до чега је довело, како је објаснила, не само то што јавност види шта се дешава у ЕУ, посебно када је реч о избеглицама, већ и утицај медија на јавно мњење и контрадикторне поруке државног врха како нас ЕУ оцењује и захтева нове услове.
Директорка истраживања јавног мњења "ЕУ, Русија, САД: представе и преференције грађана Србије од 18 до 35", који је реализовао Ипсос, Светлана Логар истакла је да су истраживања те агенције у последње две године показала да расте број грађана у Србији који имају добар утисак о Русији.
Она је додала да наведено истраживање које је почетком фебруара спроведено на репрезентативном узорку од 615 испитаника, показало да млади преферирају Запад у односу на Русију када су у питању култура, забава, школовање, посао, здравствени систем, модел земље, животни стандард и слобода медија и говора...