СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ: "Зашто не славите Олују 6 дана да се сетите свих које сте убили и протерали?!"
Поводом Дана сећања на страдале и прогнане Србе у хрватској акцији "Олуја" одржан је вечерас парастос жртвама као и централна државна манифестација код моста Сремска Рача којима су присуствовали премијер Србије Алексанадар Вучић и председник РС Милорад Додик.
Према првим проценама, манифестацији је присуствовало око 50.000 људи.
21:18 Премијер Србије Александра Вучић поручио је присутнима да се данас шаље свету порука да се злочин не сме заправити и да су Република Српска и Србија данас уједнињене у болу.
"Данас је дан када се обележава 20 година од погрома српског народа, са њихових и наших тешких огњишта. Не сакривајте своју тугу. Жели да речи мржње, сукоба и освете не буду те које ће обележити наш дан", рекао је он.
Уместо тешких речи, Вучић је затим ишчитао неколико српских имена, део страшне статистике, имена обичних људи који су убијени, прочишћени и отерани пре тачно 20 година.
"За такав списак је потребно исписати више од 4.000 страна. Дође ми када то знам да питам оне који славе тај погром зашто не славе 6 дана и 6 ноћи. Зашто не славите Олују 6 дана да се сетите свих које сте убили и протерали?Кажете победили сте, а зликовци су поражени. Јесте ли некада чули за агресора на сопственој њиви? Кад неког победите, тај други мора да је поражен и ту сте у праву, поражени смо пре 20 година. Нисмо ни знали да неко може да спроведе такве речи у дело", рекао је Вучић.
Он је истакао да је снага наших суза већа је од стаге свих њихових топова и тенкова, као и да је реч о страшном злочину који Србија не крије.
"Резултат нашег пораза биће победа у напретку, у снази која ће нашу земљу уврстити у ред успешних земаља. Шта је Србија крила до сада и чега се плашила? Ми смо злочине признали и стидимо их се. Олује треба да се стиде неки други, они који су сачинили тај страшан списак. Рат јесте готов и више га неће бити, али то не значи да ће Србија пристати да заборави на сопствену историју, своје жртве и свој народ, то се никада неће догодити", нагласио је Вучић.
Вучић се обртио и Србима Крајишницима следећим речима:
"Србија ће бити ваше уточиште и ваша кућа. Од те Србије ћемо направити земљу с којом ћете се поносити. Изборићемо се за оно што вам припада. Да можемо док други срамно славе да кажемо да дан сећања на мртве и прогнане".
На крају он је додао да жели да исправи дугу неправду 20 година затраживши да покајнички изговори речи са 20 година закашњења.
"Добродошли после 20 година својој кући, стигли сте у вашу и нашу једино Србију. Живели Крајишници, живела Српска, живела Србија!", тим речима завршио је Вучић свој говор.
21:03 Уследило је обраћање председника Републике Српске Милорада Додика. Он је рекао да је овај дан посвећен најупечатљивијем страдању након Олује када је извршено етничко чишћење.
"Многе недужне, многи који су тзада и незнајући шта се дешава, када је почела Олуја овај мост био је знак слободе, Србије, мира, сигурног бега. Република Српска је пружила тих дана све што је могла да да: уточиште, окрепљење, охрабљење. Солидарност тих дана остаће дубоко упакмћена у свести многих", истакао је Додик.
Он је објаснио да је Србија учинила све да прими ове Србе и буде им уточиште. Овај мост је знак слободе, Србије и уточишта
"Срби желе мир и желели су га и онда. Једина грешка Срба је што смо веровали у Југославију и били жртве Југославије. Није немогуће разумети зашто су виђени Срби одлазили са многих простора, само зато што су били Срби. Србија је увек била сигурно и задње уточиште за све нас. Тако и данас. Наша борба је оправдана, ми бранимо наше право", рекао је Додик.
Он је затражио да се престане са негирањем Републике Српске. Како је рекао, историја није тренутак него континуитет, али данас напори морају бити усмерени ка миру и ономе што може да обезбеди интегрисање у шири друштвени контекст.
"Ми желимо да се политичким средствима борима за наша права, а не пушкама".
20:56 Присутнима се обратила девојка из колоне Ђурђице Поповић. Она је прочитала своју причу која је 2009. године обишла свет.
"Сигурна сам да свако од вас има своју причу коју носи са собом годинама. Тих љетњих дана главна преокупација била је свадба мог кума, бирала сам шта ћу обући, какву ћу фризуру направити. Ти дани били су од оних кад је облачно. Кишу смо можда могли очекивати, али олују нико није могао замислити", почела је девојка из колоне своју исповест.
"А шта се ту мора? Има и горе. Онај оставио мртву матер у јарку, трећи још увек не зна ни ђе му је ко. Рат, рат је велико зло", завршила је Ђурђица.
20:35 Патријарх Иринеј обратио се окупљенима, подсећајући да се на данашњи дан догодио злочин, који су учинили наша браћа по вери, а да је једина кривица невиних жртава, то што су Срби.
"Ове свете и благословене вечери сабрани на ово место дошли смо пре свега да се господу помолимо, да се сетимо оних умрлих и страдалих из нашег рода и порода, који су побегли из Републике Српске и оних који су завршили животе без гробова и белега, да се сетимо њих невино страдалих, чија имена и број Господ зна", рекао је патријарх у свом обраћању.
Он је истакао да иако се прича о броју, да само Господ зна колико је њих страдало.
"Тај број је велики, кажу 250.000, али ако имамо у виду стотине српског села која су остала без српског живља, тај број је много већи. Нека их Господ прими тамо где су они из рода нашега. Данас се сећамо такође једног многобројног народа нашег српског, који је на данашњи дан пре 20 година протеран из својих места, домова, у којима су вековима живели, којима су градили своје домове, свој иметак, својим трудом и тудом својих предака, све су то морали под претњом смрти напустити и потражити спас, а где другде него у мајци Србији", рекао је Иринеј.
20:25 Патријарх Иринеј почео служење парастоса жртвама.
20:19 "У срцу мом само је један дом, моја Република Српска", певао хор пред присутнима. Након тога уследило је интонирање химне Боже правде. патријарх је почео служење парастоса жртвама.
20:11 Премијер Србије Александар Вучић и председник Србије Милорад Додик сусрели су се на средини моста одакле су положили венце у воду.
Министар полиције Небојша Стефановић је изјавио да етничко чишћење над нашим народом не смемо да заборавимо.
"Ово је тужан дан за Србују, ово је био дан у којем су на десетине и стотине хиљада људи протерани са својих огњишта и дошли у нашу земљу. Данас смо ми овде да Србија после оволико година памти, да су ти људи добродошли и да треба да се осећају као на свом огњишту, а да се боримо и да њихова права остваримо. Све је било јако тешко и за Србију као земљу, због судбина свих тих људи. Многи од њих су побијени, етничко чишћење је учињено над нашим народом и не смемо то да заборавимо", рекао је Стефановић и додао да му је несхватљиво да је неко могао да организује прославу Олује.