Једина српска школа у Африци
ЈОХАНЕСБУРГ - Од пре неколико година захваљујући професорки разредне наставе Виолети Павловић-Мариновић, српски језик је уведен у образовни систем Африке и изједначен са енглеским, француским и немачким језиком.
Српска заједница у Јужној Африци једна је од наших најмањих и најмлађих у свету, али је врло активна и утицајна. На овом континенту налази се једина српска школа у Африци у коју тренутно иде тридесетак ученика.
"Наша допунска школа "Свети Сава" регистрована је код Министарства просвете 2009. године. Радимо по наставним плановима и програмима Србије, а ђаци уче из наших уџбеника које је обезбедила Канцеларија за дијаспору", каже Виолета која је из Београда отишла 1993. године желећи да упозна друге културе и други начин живота.
Школа се издржава захваљујући донаторима, нашој амбасади и Српској православној цркви. Помажу и разна министарства, али и сами родитељи на чију иницијативу је школа основана јер су желели да њихова деца сачувају нашу културу и језик.
"Упоредо са оснивањем школе у Јоханесбургу текла је борба и за признање српског језика као матерњег језика за децу емиграната и као изборног предмета за децу која су рођена у Јужној Африци. Данас је српски језик признат у курикулуму од четвртог разреда основне школе до четвртог разреда средње школе у Јужној Африци и по томе смо јединствени у свету", додаје Виолета.
Највећи проблем деци јесу падежи како и изговарање слова којих нема у енглеском језику, попут "љ", "ђ", "ћ" или "ч". Срби у Африци су интелектуалци. Међу њима су инжењери, менаџери, директори грађевинских фирми и лекари.
(Политика)