ШТА БИ РАДИЛИ ДА НИСУ ПОЛИТИЧАРИ: Можете ли да замислите Колинду као професорку?
Шта би радили, какав би живот водили, колико би зарађивали да нису у политици? Хрватски медији су се бавили тиме какав би живот водили председници, садашњи и будући премијери, да су се држали своје изворне професије, и да су успели да се одупру политици.
Колинда Грабар-Китаровић била би, рецимо, професорка енглеског језика у основној или средњој школи. Вечери би вероватно проводила у некој од градских школа страних језика подучавајући заинтересоване грађане, студенте и пензионере шпански језик. У школи би, са нешто накупљеног стажа, могла зарађивати око 800 евра. Нешто би се могло зарадити и од давања инструкција, а додатан извор зараде могли би бити и преводи, на којима се Колинда Грабар-Китаровић опробала још у време студија.
Ипак, хрватска председница одабрала је другачији пут. Приступила је Академској заједници ХДЗ-а и 1992. постала секретарица у међународном делу Министарства образовања и технологије, потом саветница, начелница одела, па и министарка у Министарству спољних послова. Одласком на велепосланичко место у САД-у, а потом и у НАТО, примања су јој порасла. У НАТО-у је зарађивала око 20 хиљада евра месечно, од којих се професору страних језика у Хрватској, када погледа своју плату, може само завртети у глави.
Након што је завршио Правни факултет, хрватски премијер Зоран Милановић каријеру је почео да гради у Министарству спољних послова. Као дипломата, могао би да рачуна на плату од 1300 евра. Да је одлучио да оде из дипломатије, могао је да буде добро плаћени корпорацијски адвокат, чија бруто сатница зна да досегне и 300 до 400 евра. Његова скривена жеља, међутим, је да буде професор, да учи и подучава младе генерације. Ни ту не би зарађивао мање од плате коју има као премијер. Требао би, додуше, почети од асистента, па се стрпљивим и преданим радом пењати степеницама академских звања. Када би након двадесетак година догурао до статуса професора, можда и шефа катедре на Правном факултету, плата би му била око 2.000 евра. Са хонорарима од гостујућих предавања, издавања књига и учествовања на симпозијумима, вероватно би и премашила ону премијерску од нешто више од 2500 евра.
Бивша ХДЗ-ова премијерка Јадранка Косор, да се није одлучила одазвати позиву Фрање Туђмана и учланити у ХДЗ, могла је остати новинарка и уредница на Хрватском радију специјализована за прогнаничка питања. Плата би јој, уза сав радни стаж, могла досегнути и до 2000 евра, преноси Јутарњи лист.