ДА ЛИ КАПА ГЛАВУ ЧУВА: Колико су тачна наша веровања?
Неретко многе ствари узимамо здраво за готово, док неке друге узимамо са крајњом резервом. Погледајте шта је од онога у шта верујете заиста тачно.
1. Када одете да учествујете у неком квизу, па питање гласи: шта на Земљи може да се види из свемира, ви ћете врло вероватно одговорити да је то Кинески зид. Да ли би вам одговор био тачан?
Зависи у каквом сте квизу, али ако је питање прецизирано, па вас пита да ли шта може да се види са Месеца, заборавите на Кинески зид. Овај мит се често појављивао у школским уџбеницима, али га је обелоданио кинески астронаут Јанг Ливеи.
2. Уколико своју златну рибицу никад нисте доживели на исти начин као свог пса, сматрајући је више као декорацијом, варате се. Немојте потцењивати интелигенцију златних рибица. Наиме, истраживачи са Технолошког института у Израелу су тренирали рибице да асоцирају одређени звук са храном, пошто су храњене увек када се тај звук чуо у позадини. Сваки пут када је тај звук пуштен, рибице би пливале ка површини у потрази за храном. Пет месеци касније, оне су се подједнако понашале.
3. Интересантна чињеница је да патка нема ехо свог оглашавања и још увек се не зна зашто, али, просто, то је тако. Ако не верујете, одведите патку у неки тунел и уштините је. Видећете да ехо изостаје.
4. Колико пута вас је мајка вратила баш када сте изашли из куће и инсистирала да ставите капу на главу? Не љутите се на њу, јер има право - кроз главу губимо много топлоте. Међутим, некада се веровало да ми губимо 40 одсто топлоте кроз главу, али 2006. године су студије показале да је тај проценат знатно мањи - 10 одсто.
5. Додирните кваку јавног wc-a и бон appetit - појели сте сендвич са бактеријама! Додуше, сендвич је само лагана ужина, јер ви свакодневно поједете много више бактерија, будући да су кваке најмање настањене бактеријама у односу на остатак куће, показало је истраживање са Универзитета у Аризони.