ШТА ММФ ТРАЖИ ОД СРБИЈЕ: Струја скупља за 15 одсто, откази у државном сектору
Међународни монетарни фонд је објавио списак обавеза Србије које подразумевају смањење субвенција за јавна предузећа - губиташе, отказе државним чиновницима, те пораст цена за сва безалкохолна пића, сем воде.
Документ под називом "Чланак четврти: Консултације и захтев за стенд-бај аранжман" у форми намењеној за јавност, налази се и извештај директора Фонда за Србију.
Од српске владе се тражи да у следећим годинама отпушта по пет одсто чиновника из државне управе. У 2015. то значи отказ за 27.000 радника, а у следећој 25.650, а затим 24.317 радника. Само за две године, по овом извештају, 52.000 људи би изашло на берзу рада и тако увећало иначе велики притисак на број радних места који није довољан.
Цео текст који садржи план договорен консултацијама ММФ и Владе Србије, на енглеском, налази се ОВДЕ.
Други сегмент који би ужарио социјалну ситуацију у земљи јесте тражено поскупљење струје од 15 одсто до 1. априла 2015. године, како би се "цена за домаћинства приближила нивоу на ком се електро-привреди исплати да је производи".
ММФ од владе тражи да не дозволи да у наредном периоду издвајања за плате пређу 7 одсто БДП. Иста мера је предвиђена за пензије, како се њихов удео у бруто друштвеном производу не би повећао преко11 одсто.
Јавна предузећа са великим трошковима, попут Србијагаса, Железница Србије, Путева Србије и ЕПС-а чекају редукције субвенција и изналажење других извора прихода. За Србијагас се очекује да ће на конто повећане тарифе за транспорт гаса у 2015. зарадити око 60 милиона евра, док се за ЕПС предвиђа порез на струју који ће ублажити неефиканост постојећег третирања потрошње енергије.
Поскупљење је предвиђено и за безалкохолна пића, сем воде. Тражи се укидање пољопривредних субвенција за пркео 20 хектара земљишта, као и за земљу коју је у закуп дала држава. Такође се од 2016. очекује поптпуно укидање субвенција за Радио-телевизију Србије и Радио-телевизију Војводине.
У документу се налази и план по коме се очекује да инфлација у Србији буде на нивоу од 4%, уз толеранцију од 1,5 проценат. Предвиђена је и подршка оним државним банкама које имају стратешки значај за банкарски систем Србије.
Погледајте још: