СТАНОВИ ПРАЗНИ: Црногорци љути због високих цена!
У Црној Гори има 58.000 празних станова, подаци су националног Завода за статистику-Монстата.
Грађевинари тврде да сви заједно немају ни 1.000 непродатих станова, трговци некретнинама се жале да годинама ништа не могу да продају, а грађани се куну да би радије купили стан у Бечу него у Подгорици, јер је дупло јефтинији.
Податак Монстата је добијен у оквиру пописа становништва 2011. године, а ако је до сада, упркос кризи, промењен, пре ће бити да је већи број празних станова, с обзиром да грађевинари не престају да зидају и не спуштају цену квадрата, банке се држе високих камата, а грађанима падају плате или остају без посла, пише "Аналитика".
Празних 58.000 станова, ако у просеку коштају по 50 хиљада евра, представљају три милијарде евра мртвог капитала, указује информативни портал и додаје да, уколико је веровати грађевинарима да немају залиха у становима, барем је пола овог фонда опрало нечије паре.
То би, уједно, било и једино објашњење зашто у њима не обитавају нечији подстанари, како не би били мртав капитал и како би пала цена закупа.
За четврти квартал ове године планиране су измене Закона о порезу на непокретности, којим ће се додатно сагледати ова материја, посебно за опорезивање секундарних објеката, пре свега празних станова, односно оних који се у пословним књигама грађевинских фирми воде као "залихе готових производа", најавили су из Министарства финансија.
Очигледно је, наводи портал, да влада има велики проблем да наплати порез од грађевинара јер немају пара, а до сада је по том основу макар постала власник два стана у Подгорици од којих је један дат за смештај пореских инспектора, а други враћен владиној Комисији за стамбена питања.
Из Министарства финансија подсећају да пореско законодавство не познаје категорију "празни станови", тако да за њих не важи посебан порески третман и додају да приход од пореза на непокретности у целости припада општинама, па оне саме креирају пореску политику у том домену.
Грађани Подгорице, љути што је цена једног квадрата стана три пута већа од просечне плате, одлучују се за стамбене кредите само ако раде у државној служби, јер једино тако могу бити сигурни да ће остати 20 година на послу и да ће им држава помоћи нижим каматама или повољнијим кредитима.
НЕ ПРОПУСТИТЕ: ПОДСТАНАРСКА ТУГА - Да ли је стан у Србији сан?