СТЕФАНОВИЋ И ВУЛИН: Не размишљамо о затварању границе
Србија не размишља о затварању границе и очекује од Европе став у решавању мигрантске кризе, саопштили су министар унутрашњих послова и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Небојша Стефановић и Александар Вулин.
Стефановић је на конференцији за новинаре оценио да се односи у Европи компликују и навео примере затварање границе Аустрије према Словенији, разматрање Словеније да затвори границе према Хрватској, затварање мађарског зеленог граничног појаса са Хрватском...
"Европа нам мора дати смернице за даље"
"Европа мора донети неку врсту одлуке која ће бити обавезујућа за све државе чланице, али и дати смернице како да поступамо даље, поготово што је оваква врста кризе компликована, а посебно сада када иду хладни дани, кише и снег", рекао је Стефановић.
"Ми и даље не разматрамо затварање наших граница зато што сматрамо да то није решење. Ми у сваком тренутку можемо да контролишемо границе наше земље и потпуно затворимо и за саобраћај и за миграције, али шта би тиме добили осим већу муку за те људе", рекао је Стефановић.
Према његовим речима, Србија осећа одговорност према тим људима, али је на Европи да дефинише нека правила игре и очекује да добије адекватну помоћ.
"Спремни смо да се носимо са кризом"
"Србија ће бити спремна да брани свој простор, спремна је да се носи са кризом и спремни смо да отворимо и још капацитета, али нам је потребна политичка воља", рекао је министар унутрашњих послова.
Он је додао да није могуће да се сви мигранти задрже на територији Србије, нити то може економски да издржи, нити то иначе ради иједна држава у Европи.
"Нама мигранти долазе из ЕУ и ми се морамо договарати са ЕУ каква ће бити политика даље у вези те ситуације, која превазилази и њене капацитете" рекао је Стефановић.
Ситуација на прелазу Беркасово је веома тешка
Министар Вулин је навео да је ситуација на граничном прелазу Беркасово веома тешка, да ће се предузети мере, очистити простор и уклонити шатори и донети нови, и људи снабдевати храном, водом и свиме што је потребно. Међутим, упозорио је Вулин, то је све "лечење прехладе", а суштински болест је много тежа.
"ЕУ мора да каже колико ће ово још моћи да траје... Србија није одговорна за мигрантску кризу и сходно томе не може ни да да решење, нити да носи терет те кризе", рекао је Вулин.
Он је прецизирао да је у Србији тренутно око 7.000 миграната, што је велики али не и превелики број, али и упозорио да је друга ситуација ако остају на територији Србије, са чим би морали да се носимо на потпуно други начин.