Стефановић: Забележен мањи број криминалних дела у Војводини
НОВИ САД - Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да је укупан број криминалних дела у Војводини од маја до новембра прошле године смањен за 8,9 одсто у односу на исти период 2013. године.
Стефановић је у Новом Саду на седници Савета Скупштине Војводине за безбедност прецизирао да је у том периоду број криминалних дела са 36.609 смањен на 33.366.
"Укупан број криминалних дела почињених на територији Војводине чини 32,5 одсто од укупног броја тих дела почињених у Србији", рекао је Стефановић представљајући извештај МУП-а о стању безбедности у Војводини за 2014. годину.
Најбројнији су имовински деликти који чине 73,4 одсто свих криминалних дела, али је забележено њихово смањење у односу на 2013. за око 17 процената. Полиција је од маја до новембра 2014. године одузела 460 комада оружја, а како је казао Стефановић, највећа претња је од илегалног оружја које је у поседу грађана, јер је 93 одсто кривичних дела почињено управо са тим оружјем.
Министар полиције је истакао да је генерална тенденција у Војводини да се број међунационалних инцидената смањује из годину у годину, па их је тако у 2014. години било за 15 одсто мање у односу на 2013. годину.
Он је додао да је ипак, након фудбалске утамице Србија - Албанија, забележена екскалација таквих сукоба када је оштећено 26 објеката у власништву припадника албанске националне мањине и Горанаца. Од маја до новембра 2014. године почињено је 1.102 крвна деликата на територији Војводине, што је за пет одсто мање него у 2013. години, додао је министар полиције.
Највеће повећање у области криминала бележе сексуални деликти чији број је са 17 повечан на 29, а повећање је забележено и у области насиља у породици и оно износи 15 процената, нагласио је Стефановић, додајући да је повећаном броју пријава те врсте насиља допринела појачана активност полиције.
Стефановић је као лошу, истакао чињеницу да у појединим општинама, како на територији целе Србије, тако и у Војводини не постоје Локални савети за безбедност. Он је апеловао да се у свим градовима и општинама оснује тај савет што би, по њему, сигурно допринело побољшању безбедности.
"У циљу побољшања безбедбости у изради је Акциони план учешћа полиције у заједници чији је циљ не повећање броја полицајаца, него њихово видљивије присуство у заједници", објаснио је министар полиције.
Он је истакао да је по први пут пронађен модел да се системски реши проблем противградне заштите јер ће она, новим законом, бити у ингеренцији Министарства пољопровреде.
Седници је, према речима председника Скупштине Војводине и Покрајинског савета за безбедност Иштвана Пастора присуствовало девет од 16 чланова тог тела, а договорено је да се овакви састанци одржавају убудуће на сваких шест месеци. Пастор је оценио да у полицији у Србији нема довољно припадника мањинских националних заједница и да процентуално учешће припадника националних заједница у полицији треба да буде боље него што је сада. Он је рекао да забрињава и чињеница да је попуњеност систематизованих радних места у полицији изузетно ниска, и навео пример Суботице, која је у том погледу знатно испод републичког просека.