Степа Степановић: Анегдоте хероја који је победио два царства и ослободио три народа
У историји се ретко када деси да се у једном народу у једној генерацији на истом месту скупи толико великих личности, као што се десило у Србији у првим деценијама 20. века. Ово је прича о једном од горостаса међу њима, војводи јунаку Церске битке - ђенералу Степи Степановићу.
Двадесетдеветог априла 1929. године угасило се светло у очима јунака Балканских ратова и Првог светског рата. У 73. години упокојио се Степа Степановић, прослављени јунак са Једрена и Церске битке и ослободилац Сарајева након 489 година ропства под туђином.
Волео Цигане
Степа је обичавао да застане и гледа Цигане, њихове черге и да се замајава са њима. Ако би га ко упитао откуда његова фасцинација њима, војвода је умео да каже:
"То ми је од Циганкиног млека."
Кад је био дечак, мајка му Радојка је много радила у пољу, па је каткад давала некој од Циганки која је имала бебу да подоји малог Степу.
Рођен 1856. године у Кумодражу, Степа од малена није био предодређен да буде сељак, као његов отац Иван. Рано га је ударио бик и распорио стомак, због чега се одувек помало плашио рогате марве.
Све је почело тако што је у такмичењу са братом Марком изборио прилику да се школује. Из љубави према отаџбини, напустио је гимназију и отишао у Артиљеријску школу (каснију Војну академију), коју је завршио након Српско-турских ратова (1876-78) у којима је стекао чин потпоручника.
Марљиви и упорни "друштвењак" (нису му ишле природне науке, као ни језици, због чега није волео да се среће са страним делегацијама) није хтео да се бави политиком, па су га обе династије препознале онаквим какав је био. Зато му је последњи Обреновић дао орден Таковског крста, а краљ Петар Карађорђеву звезду.
Пошто је биографија славног војсковође превелика за један чланак, поменућемо да је он био човек који је ослободио кобно Једрене, код којег је 1371. мала турска војска уништила Вукашина и Угљешу Мрњавчевића, а тиме и шансе распадајућег Српског царства за победу над Османлијама.
Савладао је у августу 1914. аустријску војску Оскара Поћорека на Церу и тако донео прву победу Антанти у Првом светском рату. Такође је био човек који је донео слободу Сарајеву (средњовековној Врхбосни, то јест) 1918. године и тиме помогао целокупно ослобођење трију јужнословенских народа: Срба, Хрвата и Словенаца.
О Бугарима
Војвода Степа Степановић је био послат да помогне Бугарима у освајању Једрена. Иако је његова Друга армија допринела коначном тријумфу можда и у пресудној мери, Бугари нису узвратили ни минимумом поштовања.
Бугарска није хтела да да довољно возова за превоз српских трупа назад у Србију, па је Степа запретио да ће пешке за Србију, кроз бугарску територију.
У каснијим данима предосетио је да ће Бугари напасти и за њих је имао само лоше речи:
"Они су крвожене варалице. Код њих словенски само језик. По осталоме су чисти Татари: грамзиви, лукави и подли."
О Хрватима
Сматрао је да политичари праве проблем у односима троплеменог народа.
"Ми би се са Хрватима лако споразумели само кад би они на челу имали човека разумна и озбиљна."
О Енглезима
Степа није "мирисао" Енглезе иако је Србија била њихов савезник у рату.
"Цео свет узнемиравају својом империјалистичком политиком, својим егоизмом и хладним нагоном за своје интересе."
Уместо целокупног му животописа, пренећемо вам пар анегдота које су најбоља слика карактера једног од најзаслужнијих Срба с краја 19. и првог дела 20. века.
О Швабама у Церској битки
Управо његова 2. армија је преломила сукоб у првој офанзиви Аустро-угарске на Србију. На вест да се непријатељ панично повлачи назад, ђенерал је рекао:
"Видите како је тешко ратовати против Швабе. Кад бежи, не можеш га стићи."
Нека... Покриће ме у гробу
Док је аутомобилом обилазио војску на Солунском фронту, почела је киша. Возач је стао и кренуо да навуче кров, да се војвода (чин добио после Цера) не покваси, али га је Степа спречио речима:
"Немој! Доста ћу бити покривен у гробу! Нека пада."
Е, и ја сам вам неки хришћанин
Док је био министар војни, Степа је волео да обилази гарнизоне, да се увери у каквом је стању војска пред очекивани рат са Турцима. Тако је једном изненада стигао у обилазак касарне "Топовске шуме" (на Аутокоманди данашњој. На истом месту је у Другом светском рату основан пролазни конц логор за Јевреје и Цигане). Стигавши у спаваону, видео је на зиду иконе које су послали Руси и упитао: "Шта је ово?"
"Иконе", одговори војник, на шта ће Степа: "Знам, него ово испред шта је?". -"Кандило, господине министре", поново ће војник. -"Ама, знам да је кандило, него што није упаљено? Среда је великог поста. Е, е, и ви сте ми неки хришћани", прекорио их је.
Схвативши у даљем обиласку да су војници смушени и љути на себе због кандила, Степа је решио да се нашали на свој рачун и врати им расположење. Дошавши до казана са пасуљем, затражио је да и њему сипају у тањир. Када је кувар насуо у порцију, министар му добаци:
"Дедер дај мало меса, да видим како је кувано", на шта ће један од војника: "Данас је среда, посни дан, нема меса, господине министре".
"Е, е, и ја сам неки хришћанин", прекоре себе Степа кобајаги, на шта окупљени праснуше у смех.
Сад иди па реци мајору да сам те натерао да поједеш његов ручак
Степа Степановић није волео да се посилни војници користе ни за шта што је изван рока службе. Пример из Крагујевца ће вам то и показати. Приметивши војника како носи храну са стрепњом, очито не за себе, упитао га је шта ради.
Редов му је казао да га је послала мајорова жена да њеном мужу донесе ручак. "Седи", наредио је Степановић, а војник послушао.
Враћај ту пензију, превелика је
Након умировљења, војвода је живео у Чачку, у кући свог таста, док је родну кућу оставио браћи. Млади поштар коме је судбина наменила да Степи однесе прву пензију био је одушевљен што ће омиљеном војводи да носи "плату". Обукао се у ново одело, није хтео пред хероја у половном, набацио осмех и право пред кућу.
"Ево срећног поштара који најомиљенијем војводи носи прву пензију", ведро је младић зачео причу о којој се и данас приповеда.
"Ако, ако, момче", насмејао се и Степа. "Ред је да и ја видим неку вајдицу од своје државе. А колико су ми послали? -"- Три хиљаде динара, господине војводо!", гласовито ће поштар.
"Мангупи! Мангупи! Хоће да упропасте државу! Враћај паре, момче! Нека бар преполове, шта би с толиким парама!?"
Тако и би. Пензију су му смањили.
"Једи!", поново му нареди па, кад је војник оброк унео у себе, додаде: "Сад иди реци госпођи мајорици да те је срео командант дивизије и наредио ти да поједеш мајоров ручак".
Степа се запослио - код Степе!
Кући је често носио обично војничку униформу, па га каткад људи нису препознавали. Једном је тако секао дрва у дворишту, кад наиђе један сељак и упита га: "Помози Бог стари, је л' ово кућа војводе Степе?"
"Јесте." -"А, ти му стружеш дрва?" -"Стружем, шта ћу", не открива се Степа. "Пошто си погодио?", занимало је човека.
"Па... Нисам погађао. Знаш, ја код њега радим стално, па ме плаћа месечно." -"Ако, ако, имаш кога и да служиш. Ја бих му и за џабе радио", добаци му сељак и оде.
Има приступ, али само за галебове!
После рата 1914-1918, врховна команда је одлучила да смести војну болницу Јадранске дивизије у једну зграду у Дубровнику. Војвода Степа је обишао место и јавио команди да објекат нема приступ са копна.
"Ако нема са копна, онда ће имати са мора", узвратили су из команде, не знајући тачно стање на терену.
"Приступ с мора могућ, али само за галебове", љуто је одговорио Степа.
Погледајте још:
- ДВА ВЕКА ТАКОВСКОГ УСТАНКА: Да ли сте знали да Милош не би ни подигао буну да не беше Арсенија Ломе
- ТИЦАНОВА БУНА - Време кад су народни представници стајали уз народ по цену живота и смрти
- Друмови ће пожељет' Турака, ал' Србија више никад неће: На данашњи дан 1867. Османлије су се повукле заувек (ФОТО)
- 100 ГОДИНА ПРВОГ ГЕНОЦИДА: Како су Турци умало истребили први хришћански народ
- Пал Телеки: Човек који се убио јер није хтео да нападне Краљевину Југославију 1941.
- БОЉЕ РАТ, НЕГО ПАКТ! Одбили смо 27. марта прелаз страним трупама - звучи познато?
- СУДБИНА: Одбијао је 40 година да плови бродом, а онда је купио карту за Титаник! (ВИДЕО)
- Данас је београдска "стара дама", а некад су били против њене градње (ВИДЕО)
- ПОШТЕН СТАРЕШИНА ИЛИ ЛОШ ОТАЦ? Стаљин одбио да спаси сина јер није хтео "генерала да мења за обичног војника"
- МИТ ВЕКОВИМА ЈАЧИ ОД ИСТИНЕ: Ко је заправо био Вук Бранковић!
- БИЈЕ БОЈ СРЦЕ У ЈУНАКА, АЛИ БИЈЕ И СВЕТЛО ОРУЖЈЕ: Ево на шта је личила српска војска у Средњем веку (ВИДЕО)