СТИГАО: Благодатни огањ дочекан у Београду!
БЕОГРАД - Благодатни огањ, пламен са Христовог гроба у Јерусалиму, стигао је вечерас у Србију праћен државно-црквеном делегацијом, а свечани дочек огња биће организован у Храму Светог Саве у Београду.
Огањ ће, испред Храма Светог Саве уз постројену гарду Војске Србије, бити предат патријарху Иринеју који ће га са свештенством и у присуству највиших државних представника поделити грађанима.
Делегација која ује донела Огањ, предвођења епископом славонским Јованом и помоћником директора Канцеларије за КиМ Душаном Јововићем отпутовала је јуче на велеки петак у Јерусалим, где је учествовала у молитвеном дочеку силаска Благодатног огња.
Еписком Јован рекао је вечерас новинарима на аеродрому да Огањ и његово доношење зу Србију има три улоге, од којих је најважнија да се сетимо да је Храист васкрсао и да је то прва и основна истина наше вере.
Друга улога је, како је рекао, потврда везе наше цркве са Јерусалимом, а трећа је потврда вечне везе српског и руског народа, "који је био с нама у оваквим подвизима".
Како је додао, благодатни огањ пренет је у Србију уз благослов српског, руског и јерусалимског патријарха и уз помоћ руске цркве и руских фондова.
Из Београда, Благодатни огањ биће пренет у православне храмове у Србији и на Косову и Метохији, а затим и у Подгорицу, Требиње, Бањалуку и Пакрац.
Поред Благодатног огња из Јерусалима су донета и два часна крста, што представља наставак традиције њиховог доношења која је започета са благословом патријарха Павла 2006. године.
Огањ, који називају и највећим чудом у Јерусалиму, појављује се сваке године уочи Ускрса, приликом молитве патријарха јерусалимског и све Палестине Теофила, у цркви Христовог Васкрсења.
Увек се наглашава да се пламен пали сам од себе, односно да га не пали патријарх.
Патријарх улази у цркву чија су врата била запечаћена, након што су сва кандила у цркви погашена, а комисија утврдила да се у њој не налази ништа чиме би се вештачки изазвао пламен.
По уласку у цркву, патријарх чита нарочите молитве којима се, у име свих православних, моли распетом Христу да и ове године пошаље Свети Огањ, као сведочанство његовом васкрсења и као знак правоверности стада православног.
За православне хришћане силазак Благодатног огња, који се са снопова свећа које држи у рукама јерусалимски патријарх преноси верницима, потврда је истинитости Христовог васкрсења.