СТОП ПРОПАДАЊУ ГРАДСКЕ ИМОВИНЕ: До пролећа следи попис
БЕОГРАД - Имовина Београда, иако потенцијално представља огромно богатство, сада је само мртав капитал који прави губитке, изјавио је градоначелник Београда Синиша Мали и најавио да се до пролећа идуће године очекује да Градска управа заврши попис свих некретнина у свом власништву.
Тада ће, додао је, бити формирана јединствена евиденција са бројем и квадратуром објеката, њиховом вредношћу и статусом: јесу ли издати у закуп и коме. Засад је познато да је као имовина града евидентирана 12.561 некретнина - 10.166 локала и 2.395 станова.
"Њихова укупна вредност износи 500 милијарди динара, а понешто ће бити понуђено закупцима или купцима већ ове године. Када се комплетира увид, престоничка власт ће проценити од којих непокретности може да профитира давањем у закуп, а остатак ће продати", додао је Мали. Некоме то може да личи на "распродају сребрнине", али градоначелник за "Политику" узвраћа тврдњом да се граду не исплати одржавање толиког простора.
Морамо зауставити пропадање објеката
"Плаћање комуналија за станове и локале прави нам само трошкове. Да не говоримо да објекти пропадају због неодржавања и временских непогода које су посебно лане направиле велику штету. За обнову онога што смо до сада евидентирали потребно је око четири милиона евра, а ми тај новац немамо. Од закупа пословног простора ове године очекујемо приход од 1,2 милијарде динара. Тај новац ће ићи за текуће одржавање градске имовине", наглашава Мали.
До краја године биће објављен оглас за продају вишка градског пословног простора. За њега ће, као и за престојећи јавни позив за Беобанку и станове, важити иста правила: што се не прода, биће поново понуђено, рекао је градоначелник.
Градоначелник Мали још каже да се за многе некретнине које се издају не контролише плаћање закупа, а још гора је ситуација са непокретностима које "зврје" празне - само у прошлој години из џепа пореских обвезника издвојено је 4,2 милијарде динара на име њиховог одржавања.
Шта ће бити са нашом имовином у региону?
Према његовим речима, међу до сада евидентираним градским непокретностима налази се и 41 објекат у Србији, као и неколико у региону, попут виле на Бледу и некретнине на Хвару.
"Имовина у Хрватској је предмет сукцесије, а што се тиче виле на Бледу, о њој имамо сву документацију, али још нисмо одлучили шта ћемо с њом", рекао је Мали.
Он је такође рекао да ће се, тек када се заврши процена вредности Омладинског стадиона на Карабурми, знати шта ће се са њим. "Није нам потребан стадион и вероватно ћемо га продати, али нећемо га дати будзашто", додао је Мали.
Градоначелник је, такође, рекао да ће све некретнине које припадају јавним предузећима, а нису неопходне за њихово пословање, град ставити "под своју капу".