Штрајк радника зауставио производњу Toyote у Јужној Африци
Највећи светски произвођач аутомобила погођен је протестима радника који од владе траже боље услове рада.
Штрајкови металских радника у Јужној Африци узели су маха. Договори између владе и СИндиката металских и металуршких радника (НУМСА) пропали су јер се позиције разликују за 15 одсто плате, па је продукција металних производа доживела озбиљан пад.
Цену је платила, између осталих, Toyota која је приморана да обустави производњу аутомобила у најразвијенијој земљи Африке због недостатка резервних делова. Погон у Дурбану прекинуо је са радом, саопштила је јапанска компанија.
Прочитајте и ово:
КИНА: "Изађите из Аудија, возите се аутобусом"!
БУЧНА КАО АВИОН: Прва електрична формула (ВИДЕО)
ЛЕТОВАЊЕ: Све што вам треба за пут у Турску
- Већина производње обустављена је у уторак због недостатка делова. Производња не може поново да отпочне све док штрајк синдиката НУМСА не буде окончан и док се не нормализује испорука делова - изјавио је гласноговорник Тојоте.
Проблеми са металним сектором погодили су продукцију модела Corolla, Hilux и Фортунер, док се Хиаце и Дуне производе и даље. Прошле године у постројењу у Дурбану произведено је 141.500 аутомобила.
Радници поред повећања плата траже и проширење смештајних капацитета, те прекид институције привременог запошљавања. Протести трају од 1. јула.