СТРУГАНИЧКИ ГРАНИТ ЈЕ ТО: Живојин Мишић направио Албанки дете током повлачења ка Крфу
Био је најбољи српски војсковођа, а испоставило се да је поред шесторо познате деце имао још једно, за које никада није знао.
Снег у коси, челик у... Доле, да еуфемизирамо. Позната народна изрека добила је потврду у једном од најславнијих и најомиљених личности српске модерне историје.
Војвода Живојин Мишић, бриљантни старешина и стратег, победник на Колубари (погледајте Како је Живојин Мишић очитао лекцију Аустроугарима), човек који је отерао Оскара Поћорека у пензију и непоколебљиви верник у снагу људске воље, био је и плодан мушкарац. И то више него плодан.
Мишић је био противан повлачењу кроз Албанију. Сматрао је да се треба скупити на Косову и ту повести одсудну битку, па "куд пукло да пукло". Генералштаб је одлучио другачије, војску и део народа повео у егзил, а Мишића ка новом потомству.
Два дана љубави у Сан Ђовани ди ме дува
До открића је дошао етнолог и родољубиви истраживач Никола Шећероски који годинама проучава историју српског присуства у Албанији и Македонији. Током боравка у Светом Јовану Медовском (Шенђон или Сан Ђовани де Медуа који су српски војници звали Сан Ђовани ди ме дува), Шећероски је упознао младог Сокоља Кушту који му је испричао да је његов деда Белуши био ванбрачно дете славног војсковође.
Све се десило задњих дана децембра 1915. године, након што су Срби прешли Проклетије и Дрим и стигли до обале мора. Док се чекала дозвола Италијана да народ и војска пређу Шкумбу и запуте се даље на југ Албаније, војвода је свратио у једну гостиону и ту упознао Сокољеву прабабу Бригу и са њом имао кратку романсу. Већ три дана касније, Мишић је био на путу за Драч и са Бригом се никада није видео, али је као резултат њихове везе девет месеци касније на свет дошао дечак Пријар.
Пријар је за име свог правог оца сазнао скоро тридесет година касније, када му је мајка на самрти открила да човек са којим је одрастао није његов "баба" (отац). Да оца и потражи није ни могао ни знао. Одрастао је у релативно сиромашној породици, а и била је 1943. година, време Другог светског рата у коме су његови сународници по мајци ратовали са очевим Србима.
Потом се рат завршио, а пријатељство комунистичке Албаније и Југославије престало 1948. Затим је уследио - живот и Пријар никад није посетио очеву отаџбину.
На крају, остаје нам само једно. Да вам кажемо да је све ово је једна првоаприлска шала.
У тексту смо вам и понудили мале назнаке лажи: Никола Шећероски је један од учесника првих вишестраначких избора у Србији 1990. године, док је Сокољ Кушта стрелац кобног гола који је 1987. спречио ФК Партизан да прође тада незгодни Фљамуртари.
Живи били и уживајте у овом дану.
Више озбиљних чланака из историје можете погледати на нашој ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦИ, као и на ФЕЈСБУКУ.
Погледајте још:
- БОЉЕ РАТ, НЕГО ПАКТ! Одбили смо 27. марта прелаз страним трупама - звучи познато?
- СОВЈЕТСКИ ЕРОТСКИ БУКВАР: Овако су бољшевици учили азбуку (ФОТО 18 )
- Уз мацу до победе: Јединствена тактика којом је Персија победила Стари Египат
- Највећи успеси српске војске током НАТО бомбардовања 1999. године (ВИДЕО)