СТУДЕНТИ ФОН-А ШОКИРАНИ ЗАДАТКОМ: Карлеушин "Крими рад" испитно питање и то из СТАТИСТИКЕ!
Певачица Јелена Карлеуша, нашла се ни мање ни више него на испитном питању једног од најелитнијих српских високошколских установа - Факултета организационих наука (ФОН)!
Како се наводи у самом питању, у питању је „популарна дива“ која је избацила „нови мегахит“, песму „Крими рад“, а студенти треба на основу броја људи којима је песма „тотална катастрофа“ и оних који немају мишљење о истој, да израчунају да ли је „популарност београдске диве повећана“.
Чињеница да студенти на ФОН-у уче на примеру Карлеуше и њеног „Крими рада“ згрозила је комплетну јавност.
БЕЗОБРАЗНО: Факултети се богате на студентима!
Сама се похвалила
Јелена Карлеуша је једва дочекала да се похвали овим својим успехом. Тако је на свој налог на Твитеру и поставила спорни тест.
#statistika #fonbg pic.twitter.com/F0UwffP0Dz— Јелена Карлеуса (@karleusastar) Јуне 19, 2016
На ФОН-у пак не виде ништа спорно у свему томе. Они су потврдили да је у једном питању на испитном тесту, највероватније из предмета Статистика или Теорија вероватноће, као пример дата популарност Карлеуше.
- Циљ задатка је да се студентима на свакодневан начин приближи проблем, како би они видели да и у свакодневном животу постоји методологија која има своју примену.
Ни на који начин се убацивањем Јелене Карлеуше у задатак не умањује тежина тог задатка који, чини ми се, није од ове године - напомиње Сара Рацић, студент продекан на ФОН-у, додајући да ово није први пут да се Карлеуша појављује у неком од испитних задатака на том факултету.
Ни корисници друштвених мрежа нису прескочили прилику да прокоментаришу на ироничан начин овај случај.
БУДУЋИ БРУЦОШИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Факултети повећавају школарине!
ФАКУЛТЕТ ОРГАНИЗАЦИОНИХ НАУКА Студенти рачунају популарност Карлеушиног „Крими рада”!
са колико нула пише се туга?— лука личина (@_licina) Јуне 20, 2016
Хиљаду нула сине мој #fonbg https://t.co/9NYjfTZeC2— Каље Вест (@kompatibilan) Јуне 20, 2016
Филозофски је "пробио лед" са Карлеушом
Стручна јавност и раније је била згрожена чињеницом да управо Карлеушу поједини факултети користе у задацима. Тако је „дива“ била и на тесту информисаности Филозофског факултета у Нишу.
Студенти су, наиме, морали да одговоре на питање: „Нови хит Јелене Карлеуше у наслову помиње библијске градове“, а дата су три одговора као избор. Карлеуша се тако нашла тик уз оскаровца Тома Хенкса и светске књижевнике.
Да ли су аутори задатка прешли границу?
Да су аутори овог задатка вероватно прешли границу која би била коректна, сматра социјални психолог Драган Попадић.
- Очито је да иза тога стоји намера да се питања сувопарне статистике и математике учине применљивим у реалном животу. Ипак, заиста је рискантно узети пример популарности једне „диве“, како кажу, и по правилу се такви примери у задацима избегавају. Било је, међутим, много случајева да се такви примерти ипак користе, па је деведесетих било наменски увредљивих задатака у уџбеницима. Тако је задатак из математике гласио отприлике: „Ако Мујо поједе толико свињетине, колико ће појести Хасо...“ - напомиње Попадић за „Ало!“.
Шта је скупље, школарина или припрема за упис на факултет?
Како додаје, људи углавном ипак одолевају искушењу да искористе сам садржај задатка за нешто.
- Делује ми да је овде намера аутора да статистику покажу као део свакодневнице, али то је свакако ризик. Могуће је да су аутори у овом случају прешли ту неку границу која би била коректна - закључује Попадић.
Није згорег поменути да ФОН слови за један од елитних државних факултета, који уписују ученици с изузетно високим просеком и на ком се школују будући академски грађани.