СТУДИРАЊЕ НЕКАД И САД: Живело нас је петоро у двокреветној соби
Шта се променило а шта је остало исто када је студирање и студентски живот у питању причају људи који су студирали у различитим миленијумима.
- Припадам генерацији која је писала историју. Био сам учесник Студентског протеста 1996/97 о којем данашњи Болоњци уче. Ми смо успоставили идеале којима се данашњи студенти воде. Ми заправо никада нисмо окончали четврту годину, прекинуло нас је бомбардовање - прича Иван Радовић (40), који је крајем деведесетих студирао андрагогију на Филозофском факултету у Београду.
ДАНАС ЈЕ ДАН СТУДЕНАТА: Академци славе 4. април
- Некако је и однос био другачији, чини ми се да смо имали више поштовања према професорима. Тако је било у основној, тако и у средњој а то смо донели и на факултет. Једноставно нам је било усађено да поштујемо професоре. Вежбе су биле обавезне, као и предавања и нико није имао проблем са тим да их похађа редовно. На студирање смо гледали као на најважнију обавезу. Тада се још увек веровало да диплома значи сигурну будућност. Семинарски радови су били обавезни а људи су их писали чак и када то није био случај, из предмета и на теме које су их приватно занимале - прича Иван.
ПРАЗНЕ КЛУПИЦЕ, "КРЦАТ" ФЕЈС: Студирање више није што је било
Централа, Студењак, Машинац, КСТ...
- У моје време се учило у читаоницама. Најчешће на факултету између предавања, али и у дому, у популарној "Централи" у Студењаку. А било је и оних који су учили у читаоници Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић". Ту би се размењивале скрипте и искуства са испита. Није било интернета, форума и фејсбука већ су се испити пријављивали на шалтеру, а белешке размењивале уживо. Сећам се и чувених "промена" испитивача на Правном факултету на коме студирала моја садашња супруга. Људи би већ од поноћи заузимали "бусију" испред Правног и чекали да се отворе врата у 7 ујутру како би уграбили да промене испитивача или термин.
НАЈГОРЕ ЗАНИМАЊЕ У СРБИЈИ: Ова диплома ће вам донети само проблеме!
Није било све учење, било је и дружења и забаве. Студентске журке су организоване најчешће по домовима. "Студењак" и "Карабурма" су предњачили, а било их је и у "4.априлу. Било их је и на Машинском и Технолошком факултету, а моје друштво је излазило у Академију и КСТ.
И живот у дому је био другачији, портири би знали да "зажмуре" када је неком рођендан. Било је и "илегалаца" и сви смо се водили девизом да "ако деца нису бесна кућа није тесна", па нас је тако живело и по четворо, петоро у двокреветној соби. И сви смо се лепо слагали, а то су пријатељства која трају и дан данас - прича Иван.
Више праксе и лакше повезивање
Слушала сам доста о томе како је било некада и осим што се доста тога, попут пријаве испита и "скидања" скрипти преселило на интернет, мислим да се ништа није драстично променило. И ми учимо у читаоницама и имамо обавезна предавања. Додуше имамо мањи број двосеместралних испита али зато скоро свакодневно полажемо колоквијуме и пишемо семинарске. Једино те журке по домовима, волела бих да је и даље тако... Сада у дому можете као гост да боравите само до 23х, а онда разлаз. И чини ми се да су се људи некако удаљили, сви "висе" на Фејсбуку и Инстаграму и тамо се "друже", прича Марина (22) студенткиња ФОН-а
ИСТРАЖИВАЛИ СМО ЗА ВАС: Да ли просечан студент може бесплатно да студира?
Она сматра да су самодисциплина и истрајност предуслов за успех.
- Најважније је бири истрајан и дисциплинован. Напоран и редован рад гарантују успех на факултету. Мислим да смо у предности у односу на колеге из прошлог миленијума (смех), јер имамо далеко више праксе у наставном програму. Професори нам теорију приближавају кроз примере уи реалне ситуације наводећи нас да се активно укључимо у решавање проблема. Све је прилично транспарентно, па тако имамо увид у испитне радове, а професори нам помажу да исправимо грешке и надоградимо знање - прича Марина.
13 разлога због којих ће вам се Београд СТВАРНО ЗГАДИТИ
Данас студентима, прича Марина, стоје на располагању и разне организације које нуде стручно усавршавање и примену стеченог знања у пракси.
- Још у току студирања могуће је повезати се са успешним људима из области коју студирате, потражити њихове савете и чути разне корисне ствари. То се обично дешава на семинарима који се баве стварима којих нема у редовном програму, тако да је изузетно важно похађати их пре свега због упознавања нових људи из струке. Постоје и разне међународне студентске размене па је могуће упознати људе и културе из целог света и направити први корак ка некој међународној каријери, што да не. Такође бих истакла и важност учења језика и информатичку писменост без које се једноставно не може функционисати у даншњости, поготову ако се бавите неким видом организације.
БИРО ВАМ НЕ ГИНЕ: Са овим факултетима сте "заглавили"
Папрене школарине
Марина каже да је највећи проблем представљају папрене цене школарина.
Јако је мало места на буџету и морате бити изузетно дисциплиновани и вредни како би сакупили довољно бодова за студирање о трошку државе. То је добар мотив, али и велики притисак на велики број људи чији родитељи немају услова да плате неколико стотина хиљада годишње за школарину. То је и разлог због којег се много младих људи ипак одлучи да након средње школе нађе посао и одустаје од факултета - каже Марина.