СУОЧИТЕ СЕ: Проблем са ауторитетом не постоји
Стојите пред њим. Ситуација је сад или никад. Од велике је важности да то изустите. Срце убрзано лупа, у стомаку вам кува, кнедла стоји у грлу, а он је на корак да оде, а још му ништа нисте рекли. Покушавате да изустите, али глас не излази и...крај! Отишао је. Лакнуло вам је што сте одложили непријатност тог разговора. Мада, изједаћете се што сте пропустили шансу да кажете оно што вам је битно.
Зашто имамо проблем са ауторитетом? Како хладне главе рећи оно што нам је на уму и изборити се за свој интерес?
Рецимо, једне суботње вечери припремате палачинке. Међутим, тесто је предебело и нису испале онако како сте замислили. Стога сте незадовољни. Таква је ситуација и са вашим интересима. Ми се емотивно везујемо за нешто што смо замислили и смета нам оно што било како нарушава ту слику. Када смо свесни да постоји могућност да се ствари не одвијају онако како смо их замислили, у нама се јавља страх.
Проблем настаје када остварење наше замисли зависи од неког другог, кога сматрамо надмоћнијим од себе. Ми смо тада немоћни над својим интересом, јер све зависи од неког другог. Истовремено, бојимо се исхода који не би ишао нама у корист. Када дође до тренутка коначног саопштења да ли ће се наша замисао остварити или не, у нама расте нервоза. Искуство нас је научило да је то негативан осећај и наш организам се инстинктивно брани против таквог осећаја тако што га избегава. Стога, лакше нам је да одложимо залагање за свој интерес него да истрпимо непријатност.
Дакле, није проблем у човеку којег ми сматрамо ауторитетом и од ког наводно презамо. Проблем је у нашем страху да ће та особа донети одлуку која нама не одговара. Докле год је тог осећаја страха, ми ћемо осећати да се плашимо особе и имаћемо проблем са ауторитетом.
Стога увек имајте у виду:
- И другачији сценарио је могућ - осмислите алтернативе.
- Ваш саговорник је такође само човек.
- Будите свесни да је тај осећај нормалан и да он не сме да вас спречава.