СУРОВА ИСПОВЕСТ О НАСИЉУ НАД ЖЕНАМА: Како је заиста бити у кревету са НЕПРИЈАТЕЉЕМ?!
"Батине немају статус, немају боју коже, немају име и презиме, батине имају један образац - понављају се".
Нећу више никада.
Три речи које полицајци прво чују кад дођу на позив, жртве или савесног комшије. Три речи које тужилаштво чује скоро сваки пут кад им дође претучена жена и због којих одустаје од процеса. Три речи највећег бола и проклете наде. Једна лаж.
Статистика каже да батине никад не иду саме, да уз њих увек постоји неки облик злостављања, било психичког, емоционалног, сексуалног... Бити у кревету с непријатељем значи чекати на следећи напад. "Нећу више никада".
Витез Шон Конери својевремено је Плејбоју поверио како сматра оправданим лупити шамар жени, додуше, отвореном шаком, ако све друге алтернативе не упале. Посебно ако је жена "кучка, хистерична или проклето не сарађује". Он је рекао оно што многи мисле.
ЛЕЖЕ У ЗАТВОРУ, НИ КРИВИ НИ ДУЖНИ: Колико боравак оваквих људи кошта државу?!
ЦУРИ ИМ ГНОЈ ИЗ РАНА, ПОВРАЋАЈУ ЗБОГ СУНЧАНИЦЕ: Ево кроз какав ПАКАО пролазе берачи малина!
- Био сам онај који бије. Нисам могао да се изразим и ударио бих. И мушкарце и жене - То су речи великог Џона Ленона, истог оног који је написао "Рун фор your лифе". Еминем и Ријана, вероватни насилник и реална жртва. Мајкл Фасбендер веровали или не, наравно Томи Ли, Дикенс, Пикасо. Хале Бери, Тина Тарнер.
ДИЈАНИНА НЕУТЕШНА СЕСТРА: Синиша је имао агресивне нападе! На тавану је имао ПУН ЏАК ОРУЖЈА ИЗ РАТА!
Миа Борисављевић, Маја Маријана, Ана Николић. Свима је заједничко што су неки од наведених злостављани, а неки су злостављали. Батине немају име и презиме, само боју. Љубичасту, модру, црну. И ону што се не види, негде испод свог тог меса.
И не, не бије само полусвет. Не бију само они с блатњавим рукама и лошим задахом ракије и јефтине хране, у радним оделима или у још беднијим становима. Батине немају статус, немају боју коже, немају име и презиме. Батине имају један образац: понављају се.
- Кад вас нападне непозната особа, прва реакција је да се браните, вриштите, бежите, користите све што имате. Али, кад вас нападне неко с ким спавате, делите и добро и зло, не можете да реагујете. Уплаши вас то што вас убија онај ко би требало да вас воли. Онај ко вас најбоље зна. Проблем је што вас познаје у душу и зна све ваше страхове. А онда их користи против вас - каже Ирена, рођена Београђанка, образована, добро ситуирана.
Њена прича није типично стереотипна, није имала лоше детињство, нема недостатак самопоуздања, није неситуирана. Имала је несрећу да налети на Ивана, привидно доброг дечка из блокова, чији су другови батинали своје жене, а онда је и он почео да дели шамаре.
"Увек постоје знаци поред пута. Хистерија и неконтролисани бес, бацање ствари, ћутање, а онда и шамар. Први, други, трећи. Увек буде преклињања, плакања, изјава вечне љубави. До новог стреса на послу, у породици..за било шта. А онда схватите да је тешко и отићи јер вас прогања док му не доведете полицију на врата".
ПООШТРАВАЊЕ КРИВИЧНИХ САНКЦИЈА: Уколико поседујете илегално оружје морате ОВО знати!
ВЕРОВАЛА ЈЕ ДА ЋЕ ЈОЈ СУПРУГ ВЛАДИМИР ПРЕЖИВЕТИ: Туга и неверица породице Мијатовић након масакра!
Из оваквих прича схватите да то може да буде било ко, чак и онај који иначе "не би мрава згазио", да није под стресом. Познати правници за породично насиље кажу да злостављач и злостављани "могу да буду свако лице, без обзира на степен образовања, професију..иако нека истраживања кажу да су најнасилније особе које се баве полицијским пословима, или лица која на свом послу имају одређени степен власти".
"Највећа заблуда коју жене наводе је када говоре о својим супружницима истичући да то чине само када су под дејством алкохола. Дакле није проблем у прекомерном конзумирању алкохола него ту је реч о степену самоконтроле".
У тужилаштву нам, пак, кажу да жене пријављују партнере и супружнике најчешће тек кад се батине понове, ретко је то прва масница. "Разлог је што она дубоко верује да је то инцидентна ситуација и да се то више неће понављати. Многи трпе верујући да је деци најсигурније у потпуној породици. Нису ретки ни бојазни од осуде друштва и најуже породице, срамоте због растављања брака. Насилник обећава да се ово неће поновити, а оне му верују, а насиље се увек понавља", каже наш саговорник који свакодневно претреса овакве случајеве на суду.
УБЕЂЕН ДА ЋЕ МУ БРАТ НА СЛОБОДУ! Душко Шарић узео вилу на Дедињу!
ЗБОГ ЊЕГА ЈЕ ЗАПОЧЕО КРВАВИ ПИР У ЖИТИШТУ: Дијана је крила новог дечка од Синише (ФОТО)
И то је глобални феномен, нису ту Срби познатије шибаџије, нити једини имају вицеве на тај рачун. Мада имају ону флоскулу, "удри кад је заслужила". Оно што се разликује, како каже психолошкиња Тања Игњатовић из Аутономног женског центра, јесте одговор државе и став суграђана према проблему. Статистика каже да да је 54,2 одсто жена било изложено неком облику насиља у породицу, а 37,5 одсто је то искуство имало у последњих годину дана.
То истраживање је показало да по распрострањености разлике између града и села нису биле значајне, али јесу разлике између региона. Чак су бројке веће за Београд у односу на остале регионе Србије. Тања то објашњава (не)спремношћу жена да пријаве насиље, јер систему постају видљивије оне којима је помоћ потребнија - без прихода, без стана, без пријатеља и родитеља.