Суспендован оптужени за убиство албанских цивила
БЕОГРАД - Фонд за хуманитарно право саопштио је данас да је командант Жандармерије Миленко Божовић суспендовао припадника те јединице, Владана Крстовића, оптуженог за учешће у ратним злочинима, и позвао државне органе да провере достојност за обављање државне службе свих припадника полиције и војске који су учествовали у операцијама, у оквиру којих су почињени злочини над цивилима.
Фонд је истакао да, за разлику од Жандармерије, Војска Србије и Министарство одбране одбијају да повуку из активне службе официра и подофицира Војске Србије, Павла Гавриловида и Рајка Козлину, којима се суди за злочин над цивилима у селу Трње у марту 1999.
Како се наводи у саопштењу, Фонд за хуманитарно право је у децембру 2013. упутио захтев Жандармерији да се са дужности удаљи Владан Крстовић, јер му је оптужницом Тужилаштва за ратне злочине стављено на терет да је заједно са другим припадницима 177. војно-територијалног одреда у селу Љубенић, у општини Пећ, 1. априла 1999. убио најмање 46 албанских цивила. Фонд указује да се Крстовић терети и за принудно расељавање жена, деце и стараца у Албанију, паљење породичних кућа и застрашивање цивила.
"Захтев је поднет на основу члана 165. став 3. Закона о полицији, који прописује да запослени у Министарству може бити привремено удаљен с рада, на образложени предлог руководиоца, када је против њега донето правноснажно решење о спровођењу истраге за кривично дело за које се гони по службеној дужности, или покренут дисциплински поступак због тешке повреде службене дужности и уколико би његово присуство на раду штетило интересима службе", указао је Фонд.
Идентичан захтев о суспензији упућен је и начелнику Генералштаба Војске Србије генералу Љубиши Диковићу у вези са официром и подофициром Војске Србије оптуженима да су као припадници 549. моторизоване бригаде Војске Југославије учествовали у убиству најмање 27 албанских цивила.
"ФХП до данас није примио одговор, али министар одбране Небојша Родић је у изјави дневном листу ''Данас'' коментарисао захтев ФХП-а рекавши да ће Министарство одбране, Војска Србије и Војнобезбедносна агенција поступати искључиво по захтеву Тужилаштва и суда и да ће одговорити на све њихове захтеве како би се утврдило да ли је извршено кривично дело ратног злочина", саопштио је Фонд.
Како се наводи у саопштењу Родић није образложио одлуку да се не искористи законска могућност за суспензију оптужених за тешка кривична дела због нарушавања угледа Војске.
Фонд за хуманитарно право подсетио је да су, међу више од 160 оптужених за ратне злочине, десет одсто били активни припадници војске и полиције у моменту оптужења.