СВАКА ПЕТА ЖЕНА БОЛУЈЕ ОД МИОМА МАТЕРИЦЕ: Како их препознати и како лечити?
Жене после 35-е године, припазите се!
Миоми су најучесталији бенигни тумори свих гениталних органа жена, а најчешће материце. Они су доброћудне израслине глатких мишића или фиброзног везивног ткива, а најчешће се јављају после 35-е године. Ретко кад захватају пубертетлије, свега у 3-4 одсто случајева. Српска пракса показује да свака пета жена током живота има миом на материци.
Миоми се јављају онда када је лучење хормона најинтензивније, а важно је напоменути да је наследног карактера. Ризици од миома материце се повећавају током трудноће, а повлаче после менопаузе. Интересантно је то што могу бити тешки и до 30 килограма, и а некада могу бити у облику каменчица и врло меки.
Већина миома не даје никакве симптоме и могу се открити током рутинског гинеколошког прегледа. Абнормално крварење из материце, праћено јаким болом у доњем трбуху, најчешћи је показатељ миома. Отежана дефекација (велика нужда) се исто јавља као последица, јер миоми праве притисак на завршни део дебелог црева или на ректум.
Прочитајте овде шта се десило једној Београђанки, која је патила од миома на материци.
Стерилитет настаје као резултат поремећених контракција материце у току и после сексуалног односа. Код миома материце је поремећен пренос сперматозоида и непроходност грлића материце, као и усађивање оплођене јајне ћелије. Када се миом јави током трудноће, најчешће доводи до превременог порођаја или спонтаног побачаја.
Поред ултразвука, миом на материци се дијагностификује сондама које се гурају до вагине, путем којих се прецизно види облик, величина и локација миома материце.
У случају да приметите на свом телу неке од поменутих симптома, обавезно идите лекару.
Прочитајте и: