Свакој беби у Новом Саду биће проверен слух
Помоћ у прикупљању средстава за куповину апарата обезбедила је компанија "Телеком Србија". Од данас, свакој беби која се роди у породилишту у Новом Саду биће проверен слух.
Посетом Клиничком центру Војводине успешно се наставља нова хуманитарна акција "Блиц фондације" - “Срце за децу”, чији је циљ да се свим породилиштима у Србији обезбеде апарати за рано дијагностиковање евентуалног оштећења слуха код новорођенчади. Покровитељ акције је Министарство здравља, а медијски партнер је РТС.
Клиници за Гинекологију и акушерство данас је у оквиру ове акције уручен осми скрининг апарат за откривање оштећења слуха код беба, а прикупљању средстава прикључила се компанија компанија "Телеком Србија", захваљујући чему ће од данас свакој беби у Новом Саду бити проверен слух.
Начелници неонатологије новосадског породилишта, др Љиљани Добрић, донацију је уручио генерални директор компаније Телеком Србија Предраг Ћулибрк.
Предраг Ћулибрк рекао је да се, као друштвено одговорна компанија, Телеком Србија радо прикључила хуманитарној акцији “Срце за децу” кроз донацију апарата за породилиште Клиничког центра Војводина, као и два апарата за породилишта у Крагујевцу и Аранђеловцу.
“У име компаније, велико ми је задовољство што ћемо нашим донацијама значајно унапредити квалитет пружања здравствених услуга и лечење тек рођених беба. Телеком Србија, кроз своје многобројне донације континуирано помаже здравство у Србији, настојећи да помогне онима којима је помоћ најпотребнија. Прошле године издвојили смо значајна средства и обезбедили апарат за рану дијагностику оштећења слуха код тек рођених беба у Општој болници у Суботици. Самим тим, подршка акцији Блиц фондације представља наставак наших залагања да најмлађим пацијентима широм Србије омогућимо неопходну и квалитетну здравствену негу“, изјавио је генерални директор Телекома Србија, Предраг Ћулибрк.
Забрињавајућа статистика
У Србији се годишње роди око 60.000 беба. Статистике су забрињавајуће и показују да се трајна наглувост и глувоћа на узорку од 1.000 новорођених беба појављује код троје до петоро деце.
Медицински посматрано, код деце код којих је наглувост дијагностикована и рехабилитација започета пре навршених шест месеци живота, долази до знатно бољег и бржегразвоја говора у односу на децу код којих је наглувост откривена и касније се започело са рехабилитацијом.
Др Драган Стајић, управник Клинике за гинекологију и акушерство ове установе: "КЦ Војводине се захваљује Блиц фондацији поводом донације апарата за скрининг слуха у своје име и у име колега са Клинике за гинекологију и акушерство. Донирањем овако вредног и важног поклона, придружујемо се осталим породилиштима у Србији која су почела са сповођењем скрининга слуха одмах по рођењу. Драго нам је што је “Блиц фондација” и овом донацијом препознала проблем код деце са оштећеним слухом и омогућила да се рани скрининг слуха започне што пре.", истакао је дрСтајић.
Једноставна метода дијагностике, без ризика по здравље
Рану дијагностику наглувости у данашње време могуће је установити већ у породилишту применом скрининг тестова - употребом портабилних електронских инструмената. Скрининг слуха све новорођене деце је једноставна метода, без ризика по здравље детета. Применом ове методе јасно се повећавају квалитет живота и могућност за социјални развој детета.
Током посете КЦ Војводине, Јелена Дракулић-Петровић, управитељ "Блиц фондације" истакла је да је"Блиц“ фондација од свог настанка, пре непуне три године, у свим својим активностима била увек усмерена ка деци, ка побољшању њиховог живота - без обзира да ли се радило о материјалној, егзистенцијалној или здравственој потреби. Покренули смо акцију „Срце за децу“ која је усмерена ка свим породилиштима у Србији у циљу решавања проблема који постоји, а то је недостатак скрининг процедуре и прегледа за свако новорођенче у свим нашим породилиштима.
''Зато смо ми овде да покренемо акцију и да помогнемо јавности да разуме да овај проблем јесте велики и да је он решив. Данас ћемо уручити осми апарат Клиничком центру Војводине. Компанија "Телеком Србија " препознала је значај покретања једне овакве врсте сарадње и желела бих да им изразим захвалност на томе'', истакла је Јелена Дракулић Петровић.
Благовремена дијагностика од кључног значаја
Опремањем свих породилишта у Србији апаратима за рано откривање проблема са слухом код новорођенчади, Србија ће се придружити државама које већ спроводе рани скрининг слуха. Лекари ће бити у могућности да већ у првих неколико дана по рођењу детета утврде постоји либило какав проблем са слухом и на време организују адекватну терапију. Тиме се пре свега детету пружа могућност да се одређени проблем са слухом на време исправи и омогући нормалан и правилан развој детета.
С друге стране, здравствени систем, али и друштво у целини, добијају мањи број деце и њихових породица које током живота имају развојне проблеме због касног откривања наглувости и глувоће.