НО КОСОВО ИН УНЕСЦО: Како је настала петиција која је подигла на ноге Србе широм света?
Онлајн петиција "Но Косово ин Унесцо" "запалила" је друштвене мреже. За само неколико дана, свој "потпис" оставило је преко 114.000 Срба, као и оних који су против учлањења Косова у споменуту организацију.
С обзиром на то да петиција расте из минута у минут и невероватном брзином се шири друштвеним мрежама, запитали смо се ко је ње покретач и како је до тога дошло.
Све је кренуло из Канаде
Иза петиције стоји организација "28. јун" чије је седиште у Канади. Један од њених покретача, Филип Филипи Јанковић који живи у Канади објашњава како су он и српско-канадски режисер Борис Малагурски дошли на идеју да покрену Србе из читавог света и уједине их у истој намери - Не у Унеско!
МИЛО НЕКА СЕ БОЈИ ОНОГА ШТО ГА ЧЕКА
Бесни одлуком Црне Горе да подржи предлог и гласа "за" Косово у Унеско, организација 28. јун планира следеће.
"Влада Црне Горе ће бити кажњена за признавање Косова. Наш следећи пројекат ће се односити на финансирање тамошње опозиције. Мило би требао да се боји, у дијаспори је много новца и воље за његову смену", наводи Филип Филипи Јанковић.
"Петицију смо покренули како бисмо показали Унеску да Срби и други народи овог света не подржавају награђивање дивљака који уништавају културну баштину чланством у Унеску. То би било исто као признавање ИСИЛ-а, што је апсурдно. Петицијом зато желимо да извршимо притисак на Унеско кроз различите канале", објашњава он.
Петиција са 100.000 потписа предата је на руке генералној секретарки Унеско Ирини Боковој у Паризу, чак иако је сајт у једном тренутку био хакован и блокиран.
"Била је веома изненађена, скоро па шокирана, када смо јој предали толики број потписа. Рекли смо јој да ћемо следећи пут, пре седнице Генералне Скупштине, доћи са милион потписа", наводи иницијатор ове акције.
Оур петитион with 100к сигнатурес деливеред то @IrinaBokova #UNESCO ин Парис #NoKosovoUnesco https://t.co/RW64p1p8wc pic.twitter.com/yTTenM1ehl— Филип Филипи (@FilipFilipi) Оцтобер 21, 2015
Ширењем online петиције путем друштвеним мрежа, мејлинг листа и медија, ова организација има намеру да допре до сваког трећег Србина у свету.
Докле год на Косову има иједног Србина, иједне цркве - ОНО ЈЕ НАШЕ
Фејсбук страницу воде двојица момака из Земуна, који, у заједничкој акцији са покретачима петиције, имају за циљ придобијање подршке милион Срба.
"Имамо у плану да позовемо све Србе света и све пријатеље Срба да изађу на улице, јер само тако нешто може да се промени. Позиваћемо људе на скоро свим језицима света", објашњава администратор ове странице који је желео да остане анониман.
"Не желим да прихватим да неко може да буде незаинтересован за Косово, то је наше, било је и остаће. Да то није света земља, не би било толико цркава и манастира по њој. Докле год на Косову има иједног Србина, иједне цркве, оно је наше", закључује он.