ИСПРАВКА: Измишљотина је да Кина продаје људско месо
Широм света објављене су лажне информације о продаји људског меса
У појединим медијима, а и на нашем порталу објављена је лажна вест да Кинези продају људско месо као храну, а додатно су читаоце узнемирили наслови новинских чланака.
Информације које су објављене су следеће: "Кинеске власти демантовале су информације да месо преминулих особа обрађују и пакују у конзерве, које потом продају на афричком тржишту. Након што се на друштвеној мрежи Фејсбук појавила информација да Кинези продају људско месо као храну, свет се дигао на ноге. Уз образложење да Кинези више немају где да сахране своје мртве, неко је на Фејсбуку пустио "буву" да се људско месо касапи, меље, а потом конзервира и продаје као храна на тржишту Африке. Да би поткрепио своје тврдње, корисник Фејсбука је уз статус поставио и фотографије на којима се види тело човека коме је одрана кожа како лежи на столу у фабрици меса, док је око њега на кукама окачено говеђе месо. Многи су у почетку ово схватили као шалу, али је онда је један медиј у Замбији, позивајући се на "поуздане изворе" у фабрикама меса, написао да је ова информација тачна и све је отишло "дођавола". Због ових напада бурно је реаговао амбасадор Кине у Замбији. "Локални таблоид шири неистине! Тврде да вам Кина уваљује људско месо као говедину. То је нечувено! То је неистина", грмео је амбасадор додајући да је неко све ово осмислио да би нарушио вишедеценијске добре односе Замбије и Кине. Полиција спроводи истрагу, а у међувремену је установљено да су фотографије које су постављене на Фејсбуку уствари фотографије из видео-игрице које су додатно обрађене у фотошопу.
Ипак, детаљнијом анализом утврђено је да је фотографија која наводно приказује "заплену људског меса" први пут објављена на страници кинеске новинске агенције "Xinhua" u септембру 2013. године. На њој се заиста налазе полицијски службеници који прегледају заплењено месо. Но, у тексту се наводи да је месо које је лажно продавано као говеђе, заправо било свињско месо. Поред тога, откривено је и да се производња и продаја вршила без дозволе и у нехигијенским условима.
Претрага ове слике показује да се иста већ пар година користи као илустрација лажне вести о "продавању људског меса". Сама вест је, међутим, настала као реакција на сасвим другу фотографију. Наиме, 2012. године, као део промотивне кампање за видео игру "Ресидент Евил 6", у Лондону је постављена лажна продавница људског меса. Фотографије из ове маркетиншке компаније затим су искоришћене од стране неких online портала за креирање лажне вести да кинески произвођачи користе људско месо у производима које извозе у Африку. Сличне приче преносе се по интернету годинама, а fact-checking портал "Снопес" раскринкао их је у мају 2016. Отприлике у исто време, вест је стигла и до балканских медија. Иако је у текстовима наведено да се ради о превари, то јест о демантованој (дез)информацији, наслови су били тенденциозно написани тако да наводи на закључак да се тако нешто заиста догодило.