Светске новине у хирургији на ВМА
БЕОГРАД - Први пут код нас, три пацијента са катарактом оперисана су најновијим фемтосекундним ласером, методом која је оцењена као "револуционарна новост" на симпозијуму са међународним учешћем који се данас одржава на Војномедицинској академији (ВМА).
У делу скупа "Савремени трендови у офталмохирургији" који је био посвећен хирургији, проф. др Бојан Пајић је са тимом ВМА за непуна два сата оперисао пет пацијената, а међу приказаним методама било је и уклањања диоптрије "егзајмер" ласером, уз асистенцију фемтосекундног ласера.
Све процедуре су, први пут у Србији, приказане у 3Д технологији, у директном преносу за публику која је седела у амфитеатру ВМА.
"Ласер најновије генерације, који смо донели из Швајцарске, вероватно је најбољи на свету, а могућности његове примене у офталмохирургији су готово неограничене - од трансплантације рожњаче и њеног модулисања према потреби до кориговања астигматизма", рекао је проф. др Бојан Пајић, консултант за офталмологију Универзитета у Женеви.
Интервенције трају неколико минута
Поред високе прецизности и безбедности, предност ласера је и то што је изузетно брз - омогућава да интервенције трају неколико минута, а битно скраћује и време за опоравак пацијента, објаснио је др Пајић, који је један од водећих светских стручњака у примени најновије генерације фемтосекундног ласера.
Савремена достигнућа из ове области медицине представили су и предавачи по позиву из САД, Русије, Словеније и Египта, међу којима је и проф. др Томас Џон са Универзитета Лојола у Чикагу, који је, као и проф. др Пајић, гостујући професор Медицинског факултета ВМА.
"Кад се вештина хирурга споји са врхунским могућностима технологије, дешава се нека врста магије", рекао је др Џон, додајући да велико искуство омогућава стручњацима ВМА да у корак прате светске трендове.
Начелник Клинике за очне болести ВМА проф. др Мирослав Вукосављевић изјавио је да је у српској офталмохирургији остварен значајан напредак од прошлог симпозијума пре две године, усвајањем великог броја напредних технологија, а новине које треба да уђу у праксу данас представља шест предавача по позиву.
На скупу је прочитана и поздравна порука председника Републике Србије Томислава Николића, који је истакао да су "размена искустава, сазнања, заједнички рад, резултати симпозијума важне поруке које се шаљу свету из Београда".
Симпозијум је одржан у организацији Клинике за очне болести ВМА, Удружења за катаракту и рефрактивну хирургију Србије и Витреоретиналног удружења Србије.