ТАЈНА НОЛЕТОВИХ ТИТУЛА : Како је Ђоковић елиминисао емоције?
Ален Фокс за “Спортс Илустрејтед” у књизи "Победити ментални меч" појаснио неке тајне успеха.
Новак Ђоковић задивио је свет својим тениским умећем, а још више својом менталном снагом да доније психолошки рат са тривалом И победи већ “изгубљени” сет или меч. О величини тениских асова, међу којима је свакако наш Ноле и како се они боре са сами са собом, објашњава Ален Фокс за “Спортс Илустрејтед”. Бивши тенисер и аутор књиге “Тенис: Победити ментални меч” нашироко је покушао да проникне у суштину и појаснио како то реде Ноле, Федерер, Рафа...
Немају сви поени у тенису исту тежину, у односу на остале спортове има више поена у којима се осећа притисак. Гем лопте, сет лопте, меч лопте, сервис за освајње турнира. Освајање сет лопте је тек пола пута ка победи.
– То је огроман улог за само један поен. То се не дешава у другим споротвима. Могло би, кад би, на пример, у кошарци на сваких пет минута кош вредео десет поена. Е онда би то било густо. У тенису је много тога на све или ништа, тако да би играчи морали да буду посебно дисциплиновани – прича Ален Фокс.
Цео свет се диви тенисерима који успеју да издрже овај притисак, а међу њима је и тренутно најбољи играч света Новак Ђоковић. Зато је и у друштву величина које су обележиле овај спорт, а то је сада и потанко објашњено.
Сећате се оног Ђоковићевог ритерна на меч лопту Федерера на УС опену?
Хладна глава и изостанак панике је већ тада било нешто што је Ђоковић имао на својој страни, а годинама је то усавршвао.
И баш по мишљењу тениских стручњака, та вештина, баш као и свака друга, треба да се усавршава.
– Као и све остало, ви развијате и навике, баш као и вештине и вежбе. То је нешто чему треба да се посветите и у чему треба да растете. Ова вештина подразумева да изађете на крај у високо стресним ситуацијама, и то је права карактерстика једног успешног спортисте – истиче Џастин Гимелстоб, бивши тенисер, а сада коментатор.
Борба са тим притиском на терену је “виртуелно острво ваших мисли”, и то захтева ментални тренинг исто колико и физички, сматра Фокс.
– Најбољи тренери су и јако добри психолози. То би заправо требало да буде суштина њиховог посла, да контролишу емоције играча. Тениски меч је екстремно стресан. Не смете ни на секунд да опустите, и јако је тешко да психички издржите.
Одржавање врхунске игре тражи менталну снагу.
– Оно што играчи раде на терену, најчешће у моментима између поена, суштински је контрола емоција.
КАКО НАЈБОЉИ КОНТРОЛИШУ ЕМОЦИЈЕ?
Свој ум треба да ослободите и фокусирате на ствари на које можете да утичете, а то су они најважнији аспекти на једном мечу – наставља Фокс, и додаје:
– Успут, ови велики професионалци нису нормална људска бића. Они имају много већу контролу над својим емоцијама. Уместо да дозволе својим емоцијама да преовладају њиховом логиком, заправо њихова логика влада ситуацијом над емоцијама. Нема ту места обесхрабрености или бесу.Ниједна од тих нормалних емоција нису дозвољене у тениском мечу. Свака емоција мора да има неку сврху. И прави професионалци користе емоције да играју боље.
Кључ добре игре на терену почиње ван терена: кад играч није у стресној ситуацији. Фокс каже да добри тренери и спортски психолози престављају играчима кључне претпоставке, које им помажу да разумеју шта стрес ради њиховој логици. Фокс је потом искористио пример Роџера Федерера као некога ко је брзо савладао и усвојио ову моћ.
– Федерер је имао лош темперамент и лошу главу на почетку каријере. Али је научио до своје 19. или 20. године да мора да дисциплинује своје емоције, јер не сме тек тако да их пусти. Рафаел Надал је то очигледно знао већ са 17 година. Неко као рецимо Иван Ленд је то усвојио касније, па постао тениски великан.
Прво правило за сваког играча да савалада своје емоције јесте да нема никакву реакцију на исход неког поена. Када не реагујете на овај или онај начин значи да ће околност само проћи поред вас. Ако то унапред одлучите, контрола постаје алат тенисера.
- Највећи играчи уједно и стимулишу себе у критичним ситуацијама. То узбуђење вам да дозу адреналина да бисте се осећали добро тог момента, што је изузетно важно у завршницима сета или меча када треба да будете посебно опрезни. Када прославе поен, то не раде зато што су изгубили контролу, већ зато што су ОДЛУЧИЛИ, одабрали, да то ураде. Дозволити емоцијама да лутају током вишечасовног меча када има много успона и падова може да вас измори више него што сам меч изморити – тврди Фокс, а коментатор Гимелстоб каже да играчи бирају различите приоритете, али да је контрола свима једини циљ јер је притисак стално присутан.
УБЛАЖАВАЊЕ СТРЕСА
Фокс охрабрује технике ублажавања стреса. Он предлаже фокус само на оне ствари које следе у предстојећих неколико секунди. Не чак ни минут.
– Не желите велику слику у том моменту. Наравно да не можете потпуно да заборавите на то, али је ваш фокус да зауставте себе да мислите о томе у важном тренутку.
Према неким научним студијама, човеку у уму, у првом плану, може бити само једна велика ствар.
– Па ако успете да фокусирате ту мисао на лопту или ударац, на пример, онда ћете свој ум испунити корисним информацијама. Мора играч да мисли о нечему што није чињеница да ако не освоји наредни поен, губи меч – закључује Фокс.
Ти важни поени вртоглаво расту у уму. Емоција је моћан алат и може да обликује стратегију. Али играчи који потпуно владају и контролишу емоције имају другачију перспективу. И врло често, другачији резултат.