ТАЈНА СКРИВАНА ГОДИНАМА: Лекарка из Београда продавала децу за усвајање?
Истраживања о усвајању открила су тајну скривану четири године о српској деци са сметњама у развоју коју је лекарка из Београда практично продала странцима за 8.000 долара.
Главни актер ове прче је др Јасмина Јанковић, која је у то време, од 2009. до 2011. године, радила као представник агенције за усвајање ''Recce's rainbow'' из Америке, иако је истовремено била специјалиста за физикалну медицину и рехабилитацију у Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској улици у Београду, показује истраживање ''Блица''.
На тај начин је, како ће касније утврдити Министарство рада и социјалне политике, искористила позицију да странцима одаје поверљиве информације за усвајање, што је забрањено, али и да им тражи поклоне и новац за наводне хонораре, иако се у Србији усвајање не наплаћује.
Случај је откривен захваљујући Кејси Калварези, која је држављанка САД, а 2010. године је ступила у контакт са докторком Јанковић преко агенције за усвајање у Америци. Докторка јој је, како Калварези тврди, дала све информације о девојчици која има аутизам и која је била у хранитељској породици у Великој Плани.
''Путем мејлова нам је тражила велики број поклона и да јој понесемо 6.000 долара за наводне хонораре при процесу усвајања'', каже Калварези.
Дан пред усвајање докторка је тражила још 2.000 долара, а породица јој је у страху да неће добити дете ипак исплатила тражени износ, иако су сумањали у њу.
Расим Љаљић, тадашњи министар рада и социјалне политике, каже за ''Блиц'' да је Министарство одмах реаговало по пријави америчких грађана и пријавило докторку Центу у Звечанској, што у Центру и потврђују.
''Комисија је утврдила да је докторка повредила радна правила јер је по сопственом признању одавала информације о деци, али и учествовала у процесу усвајања, што је сукоб интереса'', каже директор Центра Зорам Милачић.
Прво општинско тужилаштво је крајем 2011. године добило од полиције пријаву којом се докторка Јанковић терети за злоупотребу службеног положаја. Међутим, касније је донето решење којим је тужба одбачена.
Докторка Јанковић, са друге стране, коментаришући цео случај каже да су то глупости.