Таљавини: Протокол отвара могућност политичког дијалога
ЖЕНЕВА/ДОЊЕЦК - Захваљујући Протоколу из Минска, после консултација Контакт-групе о потезима усмереним на спровођење мировног плана украјинског председника Петра Порошенка и иницијатива руског председника Владимира Путина, појавила се реална могућност да почне процес политичког дијалога у Украјини, изјавила је представница председавајућег ОЕБС за Украјину Хајди Таљавини.
"Мислим да постоји могућност започињања политичког дијалога", рекла је у интервјуу швајцарском листу "Матен" Таљавинијева, која је једна од потписница Протокола.
"Он у себи садржи детаље мировног плана који је у јуну предложио Порошенко и тачке Путинове иницијативе, представљене ове седмице. То даје наду да се ради о озбиљном споразуму", рекла је она о Протоколу потписаном у петак у главном граду Белорусије, преноси Итар Tass.
ОЕБС је објавио потпун текст Протокола, по ком Украјина треба да призна специјалан статус за Доњецку и Луганску област и одржи превремене локалне изборе у складу са Законом о специјалном статусу, пренела је украјинска агенција UNN.
У Минску је, како се наводи, постигнута сагласност да је потребно осигурати хитан обостран прекид употребе оружја и осигуравање ОЕБС-овог мониторинга и верификације прекида ватре. Такође, потребно је остварити децентрализацију власти, између осталог доношењем Закона о специјалном статусу за Доњецку и Луганску област.
У Минску су Протокол, поред Таљавинијеве, потписали представник Кијева, бивши председник Украјине Леонид Кучма, амбасадор Русије у Украјини Михаил Зурабов и лидери самопроглашених Доњецке и Луганске Народне Републике, Александар Захарченко и Игор Плотницки.
Итар Tass је пренео из Доњецка да су Захарченко и Плотницки данас позвали ОЕБС да осигура непристрасну међународну контролу поштовања прекида ватре на југоистоку Украјине.
ДНР и ЛНР су раније данас предали ОЕБС-у низ "приоритетних мера" за реализацију договора из Минска, изразивши наду да ће оне бити што скорије усаглашене. С друге стране, вицепремијер ДНР Андреј Пургин саопштио је да само мониторинг ОЕБС-а гарантује мир и да је потребно артиљерију поставити на удаљеност домашаја и у тој зони безбедности разместити међународне посматраче.
"У противном, агресивне јединице Националне гарде са којима се лоше командује стално ће кршити примирје", рекао је Пургин а преноси РИА Новости.
Шта садржи протокол о прекиду ватре на истоку Украјине.
Контакт група коју су чинили представници ОЕБС, Русије и Кијева постигла је договор о спровођењу следећих мера, наводи се у том документу:
1. хитан билатерални прекид ватре;
2. контрола и потврда режима прекида ватре, коју ће обавити ОЕБС;
3. децентрализација власти, што ће омогућити привремену аутономну локалну власт у областима Доњецка и Луганска, са "специјалним статусом";
4. стална и активна контрола границе између Украјине и Русије од стране ОЕБС-а и стварање зоне безбедности у пограничним областима;
5. хитно ослобађање свих затвореника и нелегално затворених особа;
6. доношење закона о забрани кривичног гоњења и привођења правди особа укључених у одређене догађаје у областима Доњецка и Луганска;
7. наставак инклузивног дијалога у читавој земљи;
8. предузимање мера за побољшање хуманитарне ситуације у Доњецку и Луганску;
9. одржавање превремених локалних избора у Доњецку и Луганску;
10. повлачење илегалних оружаних група, тешког наоружања и свих бораца и плаћеника са украјинске територије;
11. усвајање програма за помоћ економског опоравка Донбаса и наставак активности у том региону;
12. гарантовање безбедности људи који учествују у преговорима.