Танасковић: Бујошевић је угледан новинар, верујем да ће направити добар тим у РТС
Милош Танасковић, уредник емисије "Профил и профит" на РТС-у и један од кандидата на конкурсу за генералног директора јавног сервиса, задовољан је избором Драгана Бујошевића на ово место. Упркос жалби коју је уложио због одбацивања његове пријаве из формалних разлога, он верује да је РТС направио добар избор, али и очекује да ће нови директор начинити одређене измене у раду телевизије.
“Ако буде окупио компатибилан тим од оних људи које је Тијанић довео и нас старих РТС-оваца ја видим излазак из кризе у којој се нашао РТС због начина финансирања и свих других начина слабости које ми имамо као кућа“, рекао је за Танасковић за SrbijaDanas.com.
Он је прокоментарисао да му је драго што је на место директора РТС-а изабран Драган Бујошевић и оцењује да је он угледан српски новинар.
Бујошевић без коментара
Драган Бујошевић није хтео да прокоментарише свој избор на место директора Јавног сервиса.
“Све што сам имао рекао сам на почетку. Док се нешто не уради нећу давати никакве изјаве“, рекао је за Srbijadanas.com Тијанићев наследник на месту директора РТС-а.
На питање да ли има коментар на тврдње да је декларисани присталица Демократске странке и породични пријатељ Чедомира Јовановића, Бујошевић такође није имао коментар.
“Заиста верујем да ће господин Бујошевић да врати професију, да ће да направи добар и компатибилан тим који ће одговорити захтевима улоге јавног сервиса. Желим му сву срећу. Он је последња нада. И он мора да зна да има једну историјску улогу, ако не према држави онда према традицији те куће и највише према запосленима“, рекао је Танасковић.
Он је додао да Бујошевић сада има обавезу да колектив "стави на зелену грану" и да обавља функцију која му је законом омогућена.
“Пре него што се један човек отера из РТС мора да се стави на списак технолошки ниво РТС-а. Треба се запитати, првенствено због преласка на дигитализацију, да ли РТС уопште има вишак радника. Тренутно се не зна који је број извршилаца потребан и то треба неко да направи. Мислим да је то питање о ком се треба расправљати за три или шест месеци“, закључује Танасковић.
Нисам хтео да бламирам РТС!
Говорећи о својој одбаченој пријави, Танасковић је за наш портал објаснио да је његова обавеза била "да матичној кући понуди програм реструктуирања" и да се зато нашао на листи кандидата за директора РТС-а. Каже, био је зачуђен што је одбијена и његова жалба на одбацивање његове кандидатуре.
“Ја сам нашао сва моја решења и нисам хтео да бламирам моју кућу јер сматрам да је та кућа мене створила. Основни проблем је био тај, што ме, приликом отварања наших пријава, тог дана око пола 12х позвао наш секретар Станислав Вељковић који је рекао да сам одбачен јер немам потврду да сам стално запослен и да немам решење да сам уредник. Мене интересује зашто Станислав Вељковић, генерални секретар није ушао у правну службу радних односа РТС. Интересује ме ко је у име Станислава Вељковића радио?", наводи Танасковић.
Он додаје да је био изненађен, с обзиром да је конкурисао у "својој кући".
"Нисам био лењ и у нашој правној служби нашао сам мој досије у коме пише да сам био приправник, да сам био новинар репортер, али то да сам био заменик главног одговрног уредника Београдског ТВ програма и да сам био најмлађи уредник привредне руднике Београдског ТВ програма, није писало. Јурио сам по мојим ормарима и нашао та решења и успео да нађем људе који су искреним изјавама потврдили да сам био уредник. Ипак, због колега који су ушли на списак људи с којима треба разговарати, нисам хтео да мутим воду и ометам управни одбор РТС-а“, објашњава он.
Оно што је Танасковићу у процесу одабира кандидата засметало је то што њему и још неким људима из РТС-а није дозвољено да накнадно документују своје образовање.
“Тачно знам шта се дешавало иза кулиса. То је њихова ствар и њихова част не желим да улазим у то. Једна ствар ме погодила, јер је један од претендената за директорско место био међу нама. Да ли је могуће да се они не оглашавају ни на једну примедбу? Моја примедба није била лична ни према ком од чланова управног одбора, моја примедба је била у вези са тим како је неким људима дозвољено да накнадно документују и појашњавају своје образовање, а то двојици-тројици из РТС-а није дозвољено“, прецизира Танасковић.