ТЕМПИРАНЕ БОМБЕ: У ком граду у Србији има највише самоубистава?
Ова година предњачи када су самоубиства у питању. Чак 25 особа је дигло руку на себе, а половина случајева догодила се у протекла 3 месеца, каже начелник Службе хитне помоћи у Чачку.
Серија самоубистава потреса Чачак. Само у петак у Чачку су три особе дигле руку на себе.
Иако навикли на овакве случајеве, у Хитној помоћи, шокирани су овим бројкама.
Ни лекари не остају равнодушни
"Шта да вам кажем, већ 16 година радим као лекар у Чачку, а од тога сам 13 у Хитној помоћи. Увек је било самоубистава, али у оволиком броју никада. Страшно је видети самоубиство, сећам се сваког понаособ, сваког детаља. Увек када се то догоди, данима ми није добро и не могу да се опоравим", каже др Слободан Видојевић, начелник Службе хитне помоћи.
Ситуција је крајње забрињавајућа, истиче Видојевић.
"Нешто се хитно мора предузимати, сви заједно морамо да радимо на томе, највећи број очајника себи одузима себи живот вешањем."
Дугогодишњи психијатар у Чачку, сматра да су разлози повећаног броја суицида пре свега лоша економска ситуација, која доводи у очај из кога не виде излаз.
"О бројним случајевима суицида не могу да говорим појединачно, али генерално велики број њих узоркован је психијатријским проблемима иза којих индиректно стоје финансије, било да је реч о дуговима или позајмљено новцу. Нажалост, људи дижу руку на себе, јер у датом тренутку не виде решење", објашњава др Шојић за Блиц.
Породица и социјално окружење имају кључну улогу у помоћи људиа са суицидним понашањем.
"Породица и окружење имају утицај у процесу лечења ових људи. Савет блиског пријатеља је такође вредан, као и социјална подршка окружеја, дакле, сваки добронамеран чин је од драгоцене помоћи овим људима", рекла је др Шојић.
Стручна помоћ неопходна
Као што је иначе српско правило, Чачани у тешким тренуцима, нажалост, не траже помоћ стручњака.
"Евидентно је да се људи, када је реч о овом питању, поларизују од оних који се без икакве предрасуде обраћају за помоћ, до оних који никада не траже мишљење лекара или неког другог стручног лица. У Чачку постоје бројни психијатри, психотерапеути, социјални радници, педагози у школама, међутим, стичем утисак да људи, нарочито у сеоским срединама, као и млади избегавају контакт са изворима помоћи", др Шојић.
Људи који имају психичке проблеме, а не лече се, према оценама стручњака, представљају праве темпиране бомбе.
"Имала сам случај да је код мене први и последњи пут дошао мушкарац осредњих година који има озбиљан психички проблем. Реко ми је да је све то у реду, али шта ће сутра деци дати за доручак. Из досадашњег искуства знам да су чланове читавих породица у тешкој депресији, а таква породица није у стању да пружи неопходну подршку члану који је у проблему", каже психотерапеут Душанка Ђорђевић.