Топ 10 нових облика живота!
Међународни комитет Факултета за еколошке науке и шумарство на Њујоршком универзитету сваке године објављује листу 10 најзанимљивијих биљних и животињских врста. Погледајте које су то нове врсте откривене у 2013.
Од почетка 18. века, када је створен систем категоризације свих познатих врста животиња и биљака, именовано је, описано и класификовано око два милиона врста.
У току прошле године, научници су идентификовали близу 18.000 нових врста, међу којима су олингито, мали сисар који настањује шуме Колумбије и Еквадора и змија без очију која живи на 900 метара испод земље у Хрватској.
Листа је објављена поводом 23. маја, дана рођења Карла Фон Линеа (1707-1778), шведског ботаничара који се сматра оснивачем модерне таксономије.
Научници верују да у свету постоји још 10 милиона неистражених врста, од једноћелијских организама до сисара, те да би многе могле изумрети пре него што и буду откривене.
Квентин Вилер, ентомолог са Факултета за еколошке науке у склопу Њујоршког универзитета, објашњава да је сврха објављивања листе "топ 10 најинтересантнијих нових врста" да се скрене пажња јавности на напоре научника у попуњавању инвентара свих биљака, животиња и микроба који постоје на земљи.
Као и претходне, и ова листа показала је да чак и велике врсте могу веома дуго да промакну пажњи научника.
Олингито, на пример, животиња између мачке и медведа, која живи у шумама Колумбије и Еквадора, први је сисар месождер који је откривен у западној хемисфери у последњих 35 година.
Научницима је, такође, дуго требало да сазнају за постојање 12 метара високог тајландског Змајевог дрвета које има меке, сабљасте листове и кремасте цветове са наранџастим прашником. Наравно да је ова биљка била позната људима који живе на том подручју, али не и научницима.
О неким другим врстама са листе нико досад није ништа знао.
То је случај са 2,5 центиметара дугом, жутом морском сасом која је откривена испод глечера на Антарктику.
Научници нису имали појма ни да постоје микроби који су у стању да преживе стерилизацију просторија у којима се монтирају свемирске летелице.
Њиховој пажњи дуго је измицала и Костариканска мушица Звончица, што је донекле разумљиво с обзиром да је са својих 250 микрометара, она један од најмањих познатих инсеката на свету.
"Још смо далеко од упознавања целокупног биодиверзитета на Земљи", сматра Антонио Валдекасас, зоолог са шпанског Националног природњачког музеја у Мадриду и председник групе међународних стручњака задужених за објављивање листе.
"Ако нема представу шта постоји, човек неће знати ни да ли је нешто нестало или променило станиште услед климатских промена или других еколошких разлога", истиче се у саопштењу комитета.
Топ 10 новооткривених врста:
1. Olinguito(Bassaricyon неблина)
2.
Змајево дрво(Драцаена kaweesakii)3
. Наранџасти пеницилујум (Penicillium ванорањеи)4.
Нова врста морске сасе (Edwardsiella andrillae)5.
Скелет шкамп(Лиропус минусцулус)6
. Амебоид (Спицулосипхон оцеана)7. Листорепи гекон (Салтуариус eximius)
8. Костариканска мушица Звончица (Tinkerbella нана)
9. Велебитски пуж (Зоспеум tholussum)
10. Нова врста микроба (Tersicoccus пхоеницис)