Топ 5 генијалаца са подстанарима у глави
Представљамо вам посебну топ листу. То су све успешни професионалци, научници, доктори и интелектуалци, стручњаци у свом послу, али оно што им је заједничко је то што никада нису сами. Сви они имају своје особености, халуцинације, унутрашње гласове, једном речју - подстанаре, који слободно шетају само у њиховим главама.
Кажу да је танка нит између генијалности и лудила, ако је тако, за јунаке ове листе можемо слободно рећи да по тој линији скакућу на једној нози.
Он је ексцентрични професор неурологије на универзитету са дијагнозом параноидне шизофреније. Овај лик има толико невидљивих пријатеља, да његов живот изгледа као серија у серији: постоје стални и епизодни подстанари.
У ретким тренуцима уме да се нашали на свој рачун, па објашњава своје лудило речима: "Можда сам луд од струка на горе, али од струка на доле сам савршено нормалан."
Његов најбољи пријатељ је Натали, измишљена девојка, по лику жене коју је једном давно видео и запамтио. Када у стварности упозна ту жену, његова измишљена и стварна девојка почињу да се преклапају у његовој глави, тако да више ни он, а ни ми нисмо сигурни шта је стварно. Остали посетиоци имају другачију улогу - да га збуне, уплаше, насмеју или наведу на прави траг у решавању случајева. Данијел има личног асистента с којим живи, сопственог стражара на самој граници са лудилом.
Ко није гледао Декстера, не зна шта је прави социопата. Хладнокрвни убица, са нељудским поривом да лови и убија људе као звери, Декстер је имао ту срећу или несрећу да га усвоји полицајац који је разумео његове побуде и усмерио га тако да убија само оне чије су руке већ упрљане крвљу, а који су успешно избегли законски систем. Декстеров отац је зато смислио јединствени "кôд" који је постао његово Свето писмо и захваљујући коме је овај форензичар успео да скрива своје трагове од целе полиције Мајамија. Ипак, Декстеров отац, који је умро, постао је најживљи сапутник у животу овог чудног убице. Његов саветник, инструктор, пријатељ и једина особа према којој је био сасвим искрен, јер је веровао да отац све види, овај лик је био уз Декстера у свим мучним тренуцима његовог живота. Кад год није испоштовао кôд, нашао се у опасности. Због тога би се могло рећи да је, захваљујући свом лудилу и вешто изграђеном унутрашњем животном сапутнику, Декстер постао највећи серијски убица на свету. Рачунамо и стварни, а и филмски свет.
Вил је психолошки профајлер у ФБИ, који има посебан однос са психијатром који је заправо прикривени канибал. Вил има још једну необичну способност, а то је могућност да се саживи са жртвама и убицама, и због тога се његова свакодневница састоји из учесталих проживљавања најсуровијих убистава и мучења. Овај хиперсензибилни млади човек буквално лелуја између присебности и нервног слома. Због улажења у мозак најсвирепијих криминалаца, Вил је често растрзан између сопствене логике и логике криминалног ума, тако да се може рећи да је у овој листи завршио са најгором врстом подстанара - убицама и психопатама.
Да ваш здравствени картон којим случајем заврши на столу најконтроверзнијег доктора на свету, Др Хауса, могли бисте да се опростите од досадашњег живота. Јер после разних неконвенционалних третмана Хауса и његовог тима младих, амбициозних доктора, ако не станете на ноге, значи да сте мртви. Када Хауса рани бивши пацијент Моријарти, он почиње да узима кетамин, који му изазива неуролошке сметње. Његове халуцинације су толико реалне, да убрзо схвата да не може да их разликује од стварности. На пример, када удара колегу доктора или једе такосе испред болнице. Вероватно зато што би он то урадио и у реалном животу. Тада почиње да халуцинира покојну Моријартијеву жену, како седи са њом док извршава самоубиство. У својој глави, он се извињава замишљеном Моријартију.
Његов свет бива све живљи и интензивнији у његовој глави, док заправо у реалности почиње да сумња своју способност дијагнозе. С обзиром на пакао који су прошли његови пацијенти, неко би рекао да је напокон искусио укус сопственог лека.
Балтар је компјутерски геније који због љубави допушта Сајлонцима да почине геноцид над целом људском расом. Заљубио се у Каприцу, мистичну девојку којој је открио кодове помоћу којих су Сајлонци онеспособили систем заштите и покорили Дванаест колонија. Тада сазнаје да је она заправо "Број шест" и да је управо починио највећу могућу издају према својој раси. Када је стигао на Галактику, одвојен од Каприце, Балтар почиње да халуцинира о њој, градећи компликован и дубок однос са сопственом халуцинацијом, верујући да му је постављен чип због кога је способан да је види и да комуницира са њом. Халуцинација је ипак суровија него стварна Каприца, али својим манипулацијама Балтару помаже да се ослободи својим страхова и слабости у карактеру.
Балтар је на почетку ове СФ серије описан као уображени женскарош, али његов карактер сазрева и развија се, захваљујући овој лепој подстанарки, његовој унутрашњој визији, са којом расправља чак и о Богу. У епизоди "Шест степени раздвајања", појављује се стварна "Број шест" и Балтар бива изненађен како и други могу да виде његову визију. Он је лик који није мешао стварност и визију, већ је прихватио своју халуцинацију и развио са њом снажан и упечатљив однос који дефинише целу серију.