Три животне лекције великог математичког ума
До своје смрти (1996.) чувени математичар Паул Ердос је био веома активан у сваком смислу и до краја је следио своје животне принципе. Волео је да их дели са другима како би свако постигао највише што може. Тако би и вас научио три основне лекције.
Ако желиш да будеш најбољи, требају ти сати
Никада немој стати. Ради и ради. Ердос је чак као седамдесетогодишњак издао више радова него математичари за цео живот. Објавио је око 1.500 научних радова. Непрестано је размишљао о проблемима и записивао могућа решења и разраде. Рекао би вам и да је најважније да у математици и у животу поставите ДОБРО ПИТАЊЕ. Успешни људи се не фокусирају само на право решење. Важније је фокусирати се на прави проблем. Свако може да поставља питања, али Ерос је у томе био непревазиђен, пише бизлифе.
Од виталног значаја је да се умрежите
Ердос је знао много људи и чак постоји податак да је на научним радовима сарађивао са 485 научника. (Постоји чак и фраза – ако сте број 1, онда сте директно сарађивали са ’господаром’ Ердосом, ако сте 2, сарађивали сте са научником који је сарађивао са Ердосом. Ако сте 3, сарађивали сте са научником који је сарађивао са другим научником који је непосредно радио са великим Ердосом. Највећи познат број је 7. Ајнштајн је уписан као број 2.)
Његови савременици твде да никада није био љигавац који се пење друштвеним лествицама како би извлачио корист. Желео је да сарађује са што више њих и желео је лично да се увери у квалитет неких људи.
Постоји прича и да је дао 1.000 долара студенту Глену Whitney-ju да упише Харвард, али тек пошто се уверио да је момак геније. Неколико година касније није желео да узме новац назад, већ је замолио Глена да са тих 1.000 долара уради исту ствар. Дакле, размењујте мишљења, радите са што више људи и лично се уверите у њихов квалитет, пише бизлифе.
Пронађите своју страст
Паул Ердос је веома добро знао шта воли и следио је своју љубав. Страст коју је осећао према математици и бројевима била је незаустављива и није му дала мира да живи на једном месту. Путовао је много, живео на четири континента у потрази за математичким проблемима и научним сарадницима. Ни мало није било необично да покуца на врата колеге математичара са речима да му је ум отворен и ту би и остао неколико дана у радној атмосфери. Када би му досадило, ишао би даље - од универзитета до универзитета, од математичара до математичара, од математичког проблема до математичког проблема. Жеља за радом и љубав према свом послу од Ердоса су направили једног од највећих математичара.