БЛИСКОИСТОЧНА ТРКА У НАОРУЖАЊУ: Саудијци купују нуклеарке од Пакистана?
У тренутку када су све већи изгледи да ће бити потписан споразум с Ираном о његовом нуклеарном програму, Саудијска Арабија је, како се тврди, донела одлуку да од Пакистана затражи нешто од нуклеарног наоружања те земље.
Како је пренео РТ, верује се да је Саудијска Арабија финансирала пакистански нуклеарни програм. Заузврат, Ријад наводно очекује да му Исламабад испоручи пројектиле потребне за одбрану краљевине.
Бивши званичник из министарства одбране САД потврдио је за "Сандеј тајмс" да је дошло време да Саудијска Арабија затражи контра услугу и да је о томе много раније постигнут споразум с Пакистаном.
Према извештају тог листа, за сада није пребачено никакво оружје Саудијској Арабији, али се тврди да ће Саудијци и остварити оно што су најавили.
Све извеснији споразум са Ираном забрињава Ријад
Кључни савезници САД на Блиском истоку Израел и Саудијска Арабија, противе се споразуму с Ираном наводећи да би он у ствари омогућио Ирану да се дочепа нуклеарног оружја.
Извештаји да Саудијска Арабија жели нуклеарно оружје нису нови. Новембра 2013. године, BBC је јавио о споразуму о подели нуклеарног оружја између Саудијске Арабије и Пакистана.
Бивши шеф израелске војне обавештајне службе Амос Јадлин, рекао је на једној конференцији у Шведској да, уколико Иран дође до нуклеарне бомбе, Саудијци неће чекати ниједан месец.
"Они су већ платили за бомбу, они ће отићи у Пакистан и донети оно што треба да донесу", рекао је он.
Спекулације о нуклеарном наоружавању Саудијске Арабије, преноси РТ, дошле су у тренутку када нуклеарни разговори међународне заједнице с Ираном показују напредак у Женеви.
Да ли је Пакистан спреман да рескира своју репутацију у свет?
"Сумњам да је Пакистан спреман да пошаље нуклеарно оружје Саудијској Арабији", рекао је Марк Фицпатрик, стручњак за неширење нуклеарног оружја при Међународном институту за стратешке студије.
"Пакистан је изгубио углед у већој мери када је прошли пут помогао другим земљама с нуклеарном технологијом (Северна Кореја, Иран и Либија). Пакистан зна да испорука нуклеарног оружја Саудијској Арабији може да земљи нанесе велику штету када је у питању репутација, као и на дипломатском плану", рекао је он.
Могућност настанка трке нуклеарног наоружавања у региону Блиског истока због склапања споразума с Ираном, један је од аргумената који наводе критичари договарања с Ираном.
У овом тренутку, у региону постоји неколико земаља за које се верује да поседују нуклеарно оружје.
Пакистан има ускладиштених 80 до 120 бојевих глава спремних као контратежа арсеналу Индије, док је у Турској смештено нуклеарно оружје НАТО. За Израел се каже да има залихе нуклеарног оружја, мада та земља то никада није званично потврдила.
Неколико других земаља имају мирнодопски нуклеарни програм, укључујући Иран, Египат и Уједињене Арапске Емирате, пренела је РТ.