"Жена која одговара људе од вакцинације деце лаже о својој биографији"
Слађану Велков, која се издаје за доктора, има приличан утицај на десетине хиљада људи који оклевају да вакцинишу своју децу, сумњајући да су цепива штетна, те да, на пример, изазивају аутизам.
Фама која је у Србији избила око вакцинације још увек није спласнула. Велики број родитеља намеран је да бојкотује обавезну вакцинацију своје деце јер је из разних извора упознат "да су вакцине штетне по здравље њихове деце, те да неке од њих изазивају аутизам". Зађе ли се дубље у тематику, откриће се и "да постоји завера да се смањи број становника планете, а вакцине су једно од средстава".
Можда најпознатији пропагатор бојкотовања вакцинације је Слађана Велков која за себе каже да је доктор. На друштвеној мрежи Фејсбук њу прати око 28.000 људи, од којих огромна већина дели њена уверења, односно она код њих подстиче уверење о малеволентности цепива.
Будући да је у Србији законом захтева проценат вакцинације од 95 одсто, а да је та цифра у задње две године око 75 процената (прочитајте: Не шалити се са вакцинацијом деце: Појава богиња је опомена), госпођа Велков је као неко ко утиче на смањење броја вакцинисаних доспела у пажњу државе, односно Тужилаштва за високотехнолошки криминал.
"Формирали смо предмет ради провере чињеничног стања у конкретном случају. Након објављене провере, донећемо одлуку у складу са законом, о чему ћемо благовремено обавестити јавност", изјавио је за Наше новине Бранко Стаменковић, посебни тужилац за високотехнолошки криминал.
Слађана Велков каже да нема лекарску лиценцу јер није запослена. Пропагира здраву исхрану и право на необавезно вакцинисање, а против клевета које износе на њен рачун реаговаће правно.
Слађану Велков је јавности предочио посланик Душан Милисављевић, на скорашњем састанку скупштинског Одбора за здравље, када је опоменио да је треба спречити у "опасној кампањи против вакцинације".
Доктор Зоран Радовановић, један од познатих српских епидемиолога, каже да би Србија требала да забрани рад Слађане Велков, као што је то урадила Црна Гора. По њему, Слађана Велков нема кредибилитет јер "осим бесмислица које пропагира", није ни сигурно да има диплому медицине. Наиме, на њеном Фејсбук налогу стоји да је студирала у Нишу и Скопљу. На факултету Нишу о њој нема података, дакле тамо није студирала. Радовановић даље каже да Велков није била менаџер за развој медицине у Кувајту, као што тврди, јер у Кувајту странци не могу да држе ту позицију.
"Неколико пута је у последњих неколико година постојала жеља наших лекара да је туже због обмањивања јавности, али се увек долазио до тога да није било њене адресе", каже Радовановић.