У ИНАТ ХРВАТИМА: Ево зашто се слави СРПСКА Нова година и како је добила такав назив
Срби ће у ноћи између среде и четвртка дочекати Нову годину по јулијанском календару, у народу познатију под именом Српска Нова година.
Назив Српска Нова година почео је да се употребљава тек 1923. године и то као вид пркоса Хрватима којима је сметало што Срби и даље поштују стари јулијански календар
Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца одлучила је да 1919. године одбаци рачунање времена по старом јулијанском календару и прихвати грегоријански, који је већ увелико важио у већем делу света.
Назив Српска Нова година почео је да се употребљава 1923. године. Многи Срби наставили су да славе Нову годину по старом календару, пошто је дочек 13. јануара имао и практичан смисао.
Многи Срби су као православци постили свих 40 дана Божичног поста, па им је Нова година 13. на 14. јануар била савршена да лумпују уз мрсну храну и алкохол, пише Telegraf.rs.
Настављање слављења Нове године по старом календару изазвало је негодовање католичких Хрвата који су тражили да је краљ Александар забрани. Управо због тога, Срби су из пркоса наредних година све гласније славили “своју” Нову годину, која потом добија и епитет да је српска.
Многи можда не знају да је те исте 1923. године мало недостајало да Српска православна црква прихвати Нови јулијански календар који је израдио Милутин Миланковић, а по коме би Нова година долазила у исто време као по греогријанском календару.
Погледајте каква снежна ОЛУЈА ХРЛИ ка нама у току ове зиме. Како су Срби дочекали 7524. годину по НАЈСТАРИЈЕМ и НАЈТАЧНИЈЕМ КАЛЕНДАРУ прочитајте ОВДЕ.