ТРАГИЧАН ДАН: У Нагасакију обележена годишњица бомбардовања у Другом светском рату (ФОТО)
НАГАСАКИ - У Јапану је данас обележена 70. годишњица америчког напада атомском бомбом на град Нагасаки, у којем је на самом крају Другог светског рата готово тренутно погинуло 74.000 људи.
Десетине хиљада људи, укључујући преживеле и рођаке жртава, обележили су годишњицу минутом ћутања у 11.02 по локалном, односно 3.02 по средњеевропском времену, тачно оног минута кад је атомска бомба пала на Нагасаки 9. августа 1945.
Јапански премијер Шинзо Абе је на споменик жртвама положио венац од цвећа, у пратњи представника 75 земаља који су присуствовали обележавању годишњице, међу којима је била и амбасадор САД у Токију Керолајн Кенеди.
"Као једина земља нападнута атомском бомбом у рату, поново истичем нашу посвећеност да предводимо глобалне напоре у циљу нуклеарног разоружања, како бисмо створили свет без таквог оружја", рекао је Абе у свом говору.
Он је додао и да ће Јапан наставити да се држи давно обећаних принципа да неће производити, поседовати нити допустити нуклеарно оружје на својој територији.
Абеа су јапански медији критиковали зато што исте принципе није поменуо три дана раније на церемонији обележавања годишњице бомбардовања Хирошиме, а његов пропуст је забринуо преживеле напада атомском бомбом, посебно зато што премијер ради на томе да законски прошири улогу војске.
Јапан је 15. августа, шест дана након што је на Нагасаки бачена атомска бомба, потписао капитулацију, чиме је био завршен Други светски рат.
Три дана пре Нагасакија, пре подне 6. августа 1945, амерички бомбардер Б-29 бацио је уранијумску бомбу на Хирошиму где је усмртио најмање 140.000 људи.
На Нагасаки је пала бомба, Фат ман, која је имала још јачу разарајућу снагу него прва, односно 21-25 килотона ТНТ.
Експлодирала је на око 500 метара висине, а њена тежина је била 4. 650 килограма.
Историчари наводе да је cillj америчких напада требало да буде град Кокура, али су због велике облачности и непогодних временских прилика, авиони наставили према Нагасакију.
Амерички историчари до данас "ломе копља" око тога да ли су те две атомске бомбе убрзале крај рата, принудивши Јапан на предају и спречивши многе жртве планиране копнене инвазије на ту земљу.
Последице дејства атомске бомбе очигледне су, а оне су масовна леукемија као последица атомског зрачења, и бројне генетске и патолошке промене на новорођенима.