У овом граду у Србији ВЕЛИКИ СТАНОВИ У ЦЕНТРУ се продају ИСПОД ЦЕНЕ
Куће се такође продају за будизашто.
Након помаме и у изградњи, и у продаји и у изнајмљивању станова у Крагујевцу, тржиште некретнина у граду на Лепеници је у паду из године у годину. Продаја станова на кредит данас, у односу на пре три године, бележи смањење од чак 80 одсто, кажу у агенцијама за некретнине.
У овом граду у Србији ДВОСОБАН СТАН кошта 20.000 евра, а КУЋА ИЗ СНОВА - 10.000 евра!
Крагујевачки инвеститори се не усуђују да улажу у нову градњу, а опстали су само најјачи. Најтраженији за куповину и издавање су станови мале квадратуре. Највише се продају они до 35 квадратних метара. За куповину треба издвојити од 750 до највише 1.000 евра по квадрату за новоградњу и знатно мање за старије станове. На периферији града цена квадрата не прелази 500 евра.
- Те мале станове углавном купују родитељи чија деца долазе на студије у Крагујевац. Ако се млади након дипломирања не задрже у граду, онда ове станове издају или поново продају. Мале двособне станове купују младе породице, додуше, нешто ређе него раније. Чињеница да банке више не одобравају стамбене кредите као пре у многоме је допринела стагнацији на тржишту некретнина - каже власник једне крагујевачке агенције за некретнине.
По рекламама банака видите да су се они последњих година определили за краткорочне позајмице. Не желе више да ризикују. Велики број грађана који су узимали стамбене кредите нашао се у проблему јер немају новца за плаћање рата.
ИСПОВЕСТ БЕОГРАЂАНКЕ КОЈА СЕ УДАЈЕ ЗА АРАПИНА: Рекао да има жену и да хоће и мене да ожени
У агенцијама кажу да се раније могло продати по шест станова месечно, а сада често један у два месеца. Док за мале станове још има купаца, двособни и трособни станови продају се ређе. Цена је од 750 до 800 евра по квадрату, зависно од тога када су грађени, каква је градња, зависно од локације. Најскупљи су станови у центру града и у близини крагујевачког Великог парка, док за станове на периферији, али у добро уређеним деловима Крагујевца, купаца једва да има.
У агенцијама кажу да данас продају само станове испод цене, али и да некада ни сами нису сигурни шта је реална цена.
ПРОМЕНЕ КОЈЕ ЋЕ ОБРАДОВАТИ СВЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: На шалтерима нећете више морати ОВО да плаћате
- Ако гледате понуду станова у огласима знајте да мало ко ту некретнину успе да прода за цену коју је навео, све иде испод тих цена, коме је стало да прода - кажу у једној од агенција.
Када је у питању продаја кућа, паритет који је некада важио да од 10 продатих објеката осам буду станови, а два куће више не важи. Данас Шумадинци на куће не гледају као на комфорно решење, већ као на куповину “рупе без дна” која тражи целоживотна улагања.
- Кућа у центру Крагујевца нема много и углавном им је цена за просечног купца превисока. Кућа на периферији значи често проблем са улагањима, грејањем, прикључцима, путовањем, и сви ће пре одабрати стан. Ово је допринело да се куће по ободним насељима продају будзашто, па се тако усељива кућа и комплетно опремељена може пазарити и за педесетак хиљада евра - каже власница једне од крагујевачких агенција.
У Крагујевцу су највише појефтинили велики станови, они који су били најпопуларнији у време доласка Фијатових Италијана у Крагујевац. Тада су, 2008. па све до 2012. године, ови станови, као никада у историји града, издавани месечно за 500 до 1.000 евра, а сада нико неће ни да их изнајми ни да их купи. У малобројним агенцијама ипак кажу да још има купаца за луксузно опремљене станове, оне најскупље, о којима обични смртници само сањају.