У ПЕТ ДО ДВАНАЕСТ: Грчка данас представља план реформи, последња шанса за договор са кредиторима
Грчки премијер Алексис Ципрас и његова делегација обећали су да ће доистека поноћи 9. јула, након месеци натезања и перипетија, представити коначан план реформи и отплате дугова кредиторима, који би задовољио обе стране.
У међувремену, захтев за нови зајам већ је поднет председнику еврогрупе Јеруну Дајселблуму, од кога се тражи краткорочна финансијска помоћ у оквиру Европског механизма за стабилност у износу од 51 милијарде евра, са роком отплате од три године.
Портпарол грчке владе Габриел Сакеларидис изјавио је у четвртак да је "Грчка уверена да је договор с међународним зајмодавцима могућ", и да као такав може добити зелено светло и у грчком парламенту.
- Уверен сам да ће споразум добити подршку парламентарне групе Сиризе и владајуће коалиције - изјавио је Сакеларидис за грчку телевизију "Антена".
Уколико европски партнери буду задовољни предлогом подржаће га на самиту у недељу, а уколико епилог буде супротан, Грчка је суочена с могућносшћу изласка из еврозоне.
The eurozone's €300бн exposure то Грееце - courtesy оф Deutsche Банк pic.twitter.com/R0lan4cCvq
— Мехреен (@MehreenKhn) July 9, 2015
Почетак састанка заказан је у 15 сати, а прогнозе нису баш ведре, нарочито узевши у обзир све што се дешавало претходних дана. Ту се пре свега мисли на све гласније изјаве лидера земаља еврооне да је излазак Грчке из монетарне заједнице и те како могућ, и оштре речи Ангеле Меркел и осталих лидера земаља еврозоне, сем челних људи Француске и Италије, Франсое Оланда и Матеа Ренција, који изгледа једини гаје мрвицу наде да Грци могу до неког решења.
Док се у Стразбуру вага о судбини Грчке, банке у тој земљи и даље остају закатанчене, а према проценама економских стручњака, у њима има новца за још максимум четири дана.
Председник Европске централне банке Марио Драги рекао је да је у овом тренутку "практично немогуће предвидети хоће ли се грчка криза окончати". Он је додао да је мало вероватнод а ће Русија помоћи влади у Атини, јер "Руси немају пара ни за себе, а камоли за друге". У међувремену, Атинска берза је затворена до 13. јула, најмање.
Греек медиа репорт теам оф French experts хелпинг Athens препаре баилоут план. Со that's how Valls knew ит was good! (хт @robr1)
— Danny Кемп (@dannyctkemp) July 9, 2015
Са друге стране, из Немачке долазе црне прогнозе. Већина чланова из владајуће ЦДУ партије, из које долази и канцеларка Ангела Меркел, нада се да ће преговори пропасти, како би се "једном за свагда отарасили Грка".
- Грци имају своје право да кажу не. Сада и ми имамо то исто право - изјавио је други човек странке Ханс-Петер Фридрих.
Ангела Меркел је данас такође изјавила да "класичан отпис дуга не долази у обзир, и да се њен став који је изнела јуче, данас није променио".
Банка Немачке је објавила табелу у којој су таксативно наведени сви зајмодавци, а на првом месту се убедљиво налази Немачка.
Премијер Алексис Ципрас и нови министар финансија Еуклид Цакалотос вратили су се у Атину где са коалиционим партнерима "разматрају предлог" који ће изнети пред кредиторе. Њима су у помоћ притекли економски експерти из Француске, једне од ретких земаља еврозоне која би желела да Грка остане у том монетарном систему.
Њима ће бити потребно чудо, с обзиром да је већина чланова Сиризе изјавила да "ни у лудилу неће пристати на мере тешке штедње"
Европски комесар Пјер Московици изјавио је да "излаз постоји", те да је данас "дан "Д" за Грке".
- Кредитори очекују озбиљан, реалан план грчке делегације. Осећам да је дијалог коначно успостављен, и сматрам да постоји излаз - рекао је Московици.
Чак иако предлог буде усвојен, мораће да прође кроз бројне перипетије како би се и остварио. Наиме, прво кредитори мојау да кажу "да". Затим је потребно одобрење грчког парламента, а након тога следи можда и најтежи корак, одобрење свих осталих парламената које можете видети испод:
Цредит Suisse он Грееце: ЕСМ цапитал share анд парлиамент approval required фор new аид programme pic.twitter.com/vmFx5Lft8d
— Фабризио Гориа (@FGoria) July 8, 2015
Чак је и Доналд Туск данас звучао оптимистичније, што многи приписују "поруци из Вашингтона", у којој су САД поручиле да се Грчкој мора помоћи.
Председник Европског савета изјавио је да "уколико Грци представе фер и реалан предлог, онда ће кредитори имати обавезу да ту понуду изједначе подједнако реалном".
Реалистиц пропосал фром Athens неедс то бе matched by реалистиц пропосал фром цредиторс он дебт sustainability то цреате win-win ситуатион
— Доналд Туск (@eucopresident) July 9, 2015
- Једино у том случају имамо добитну комбинацију. У супротном, наставићемо да плешемо исти онај летаргични плес који играмо последњих пет месеци - рекао је Туск.
Он је чак цитирао Цицерона, вероватно инспирисан јучерашњим подсећањем Алексиса Ципраса на Софоклеове речи. - Штедња је велико богатство - рекао је Туск.
Но matter what. Хелп то #Greece но јустифицатион оф wrong ецономиц philosophy цаусинг the црисис. "Магнум вецтигал ест парсимониа"
— Доналд Туск (@eucopresident) July 9, 2015
За то време, председник Европске комисије Жан-Клод Јункер се састао са представницима грчке опозиције, рекавши да је "спреман да саслуша Грке који су му блиски".
Погледајте и: