ЖЕНЕ И ЋЕРКЕ СУ ИМ ВЛАСНИШТВО! Пржење киселином, спаљивање и сексуално злостављање је свакодневница! (ВИДЕО/ФОТО)
Екстремни исламисти у Пакистану сматрају да имају богом дано право да злостављају и убијају своје жене и ћерке, па су се дигли против закона којим влада покушава да поправи положај жена.
Протести су почели у Пенџабу кад је влада Пакистана представила Програм заштите жена од насиља, који предвиђа казне за злостављање жена.
И пре него што је закон ступио на снагу 1. марта, окорели екстремисти покушали су да га блокирају тврдећи да ће "уништити породични систем" и изазвати "женску несрећу", а сада се организују у покрет.
ХОРОР НА ПРЕДСТАВИ: Тинејџери пререзали вратове, публика мислила да глуме!
Програм заштите жена од насиља сматра кривичним делом сваки облик злостављања жена од стране мушкараца, било да је реч о породичном, емоционалном, психичком насиљу, ухођењу и сајбер криминалу. Даље, закон предвиђа оснивање мреже склоништа или сигурних кућа, где жене које су побегле од насилника могу да потраже саветовање, финансијску и здравствену помоћ. Отворена је и бесплатна телефонска линија на коју жене 24 сата могу да пријаве насиље.
Закон је представила и донела странка премијера Наваза Шарифа, која важи за десничарску. Међутим, и Шариф је последњих месеци јавно осуђивао насиље над женама, поготово такозвано убиство из части.
"То је тотално против ислама и свако ко то уради мора да буде кажњен", изјавио је пакистански премијер у фебруару британском Гардијану.
Насиље над женама је ендемско друштвено питање у Пакистану, где "главе куће" сматрају супруге и ћерке својим власништвом. "Убиства из части", напади киселином, спаљивање невести, венчавања деце, сексуално и породично злостављање су део свакодневнице и углавном их нико не пријављује.
Пакистан је на 147 месту на листи родне једнакости 188 земаља Уједињених нација. Женска фондација Аурат из Исламабада, која се бори за права жена, известила је 2014. године да сваког дана шест жена бива убијено, исто толико отето, четири силоване, а три почине самоубиство.
Конкретно у Панџабу пријављено је чак 7.010 случајева насиља над женама. И у тај биланс нису укључена малтретирања због мираза и напади киселином, који су исто тако озбиљно и често кривично дело. Независна Комисија за људска права објавила је да су прошле године чланови породице убили око 1.100 Пакистанки тврдећи да су "обешћастиле" своје породице. Убице су углавном мушки чланови породице.
Стравична злостављања жена и иживљавања над њима делимично су осликана уОскаром награђеном документарцу "Девојка у реци: Цена опроштаја", снимљеном по случају Сабе Касер, 19-годишње Пакистанке коју је тукао, упуцао у главу и бацио у реку њен отац - зато што се удала за мушкарца по свом избору. Неким чудом је преживела, а њена прича тако је узнемирила међународну заједницу да је премијер Шариф био стављен пред готов чин и морао је да обећа да ће сузбити "убиства из части".
Пакистанска новинарка, активисткиња и ауторка документараца Шармин Обаид Чиној изјавила је да је главни проблем с "убиствима из части" то што се она сматрају приватном ствари, а не кршењем закона.
СЕЋАТЕ СЕ ДЕЧАКА КОЈИ ЈЕ ОСТАВЉЕН ДА УМРЕ? Више није гладан, али има НОВИ ПРОБЛЕМ (ФОТО)
"Људи ћуте: отац убије своју ћерку, а нико никада за то не одговара, нико ни не пријави случај. Жртве остају безимене и без лица, а ми никада за то ни не чујемо јер се сматра да, ако се све региструје, то наноси срамоту породици“, каже она.
Екстремни исламисти сматрају овај закон о заштити жена антиисламским и покушајем да се Пакистан претвори у секуларну и прозападну земљу. Тако је Мулан Фазлур Рехан, шеф странке Џамијат Улема-е-ислам-Фази, изјавио локалним медијима да је овај закон "у сукобу са светим Кураном, Пророковим животом, Уставом Пакистана и вредностима државе."
"Муж и жена сматрају се партнерима на западу, али не и у Пакистану", поентирао је он и доношење закона назвао "западњачком уротом" која ће разорити породице и позицију мушкарца и призвати Божји гнев на државу.