УДАРИЛА КРИЗА: Аустријски менаџери се враћају са истока
БЕЧ - Криза у источној Европи тера многе аустријске менаџере да се врате у Аустрију, где их често не чека радно место. У земљама источне Европе они су навикли на дуг радни дан, али и на луксузан живот, који често не би имали код куће.
"За одређене старосне групе такав живот је супер", резимирао је Гералд Росак, у изјави бечком дневнику "Пресе". Росак одлично зна о чему говори пошто је почетком 2000-тих, са 44 године отишао у Пољску да би направио каријеру у америчкој компанији "Терадата". Након десет година у Варшави он је постао шеф за источну Европу у свом концерну.
Бечки бизнисмен истиче да рад у иностранству није више тако забаван када су се завршила "златна времена", када више нема експанзије, огромних послова, већ се ради о спречавању губитака и делењу отказа. Росак је указао да су у кризним годинама у области ИТ у источној Европи избрисани читави нивои хијерархије. Том приликом нису били погођени само домаћи програмери, већ и менаџери са запада. Већина тих менаџера желела је да се врати у своју домовину, али тамо нису налазили радно место. "Тренутно имам сваког месеца око 30 понуда врсних менаџера из региона на свом столу", казао је Андреас Ландгребе, хедхантер код фирме "Бојден" у Бечу.
Места у домовини заузета
"Пре свега Аустријанци желе поново кући", објаснио је он додајући да то није једноставно јер су "шефовска места" у домовини заузета. Росак је указао да код мајка фирме у домовини има све мање радних места, и да је већ математички проблем повратак."Нико ти не чува две године радно место, поготово не у време опоравка после кризе.
Некадашњи шеф за регион централне и источне Европе Нокиа Сименс Нетворкс Аустрија Дитмар Апелтауер сматра да нико није ни планирао да се менаџери врате. Некада су млади менаџери могли да се шаљу у следећу земљу "бума", али сада више то није случај, казао је он. Такав је случај и са менаџерима банака, који, када се врате из источне Европе, не могу више добити високу функцију. Наиме, не може бити више шефова финансија.Неки од њих, да би спречили пад у хијерархији траже да их исплате И траже другу фирму.
Истовремено "повратници" су суочени са губитком престижа у домовини. "Уместо шефа једне ћерка фирме враћате се у мрежу где сте један од хиљаду", казао је Росак. Истовремено Ландгребе указује да, због лоших времена, менаџери на истоку прихватају све више "јефтиније споразуме", а све мање је и доприноса за становање и приватне школе.
Менаџери постају саветници
"Пресе" је пренео и судбину 49-огодишњег Себастијана Форауса, који је био један од аустријских "пионира" на истоку Европе, који је 2009., као директор једног ауто-концерна упућен на исток континента како би спасао посао. Он је радио на санацији ћерка фирме и путовао је између Мађарске и Хрватске, а када је желео да се врати у Аустрију више није имао радно место. Његов посао директора дат је неком другом, а сви покушаји да уђе на сличан ниво су доживели неуспех пошто се трговина колима и у Аустрији налази под великим притиском. Крајем прошле године он је одустао и прешао у саветнике.
За многе бивше менаџере посао саветника је задовољавајуће решење, а за највећи број само нежељени излаз који звучи боље него да се каже "ништа нисам друго нашао". Он истовремено указује да то може бити јако уносно за оне који су направили добру мрежу у земљама у којима су радили отварајући тако врата малим предузећима, али додаје да то нема никакве везе са "прослављеним повратком".