УКРАЈИНА УЖИВО 216. ДАН - Пушков: Украјински министар одбране "није при себи“
Председник Одбора за међународне послове Државне думе РФ Алексеј Пушков тврдње министра одбране Украјине Валерија Гелетеја о нуклеарним нападима на лугански аеродром, које је наводно извршила руска војска - назвао је бунцањем. Посланик је ово написао на свом Твитер налогу и додао да министар није „при себи“.
16:42 - Украјински медији су објавили да је Гелетеј враћајући се из Пољске рекао једном новинару да су оружане снаге Руске Федерације наводно извеле два напада на аеродром тактичном нуклераном муницијом из самоходног минобаца 2С4 «Тулипан». Управо због тога, украјинске снаге су напустиле аеродром, нагласио је министар.
15:42 - Г20 у дилеми: да ли да повуче позив за самит Руској Федерацији
Представници "Двадесторице“ нису донели компромисну одлуку по питању учешћа Владимира Путина на самиту, који ће у новембру бити одржан у Брисбејну. Аустралиска министарка спољних послова Џули Бишоп изјавила је да Аустралија нема право да повлачи већ упућене позиве, такву одлуку могу да донесу само све чланице Г20.
Бишоп је изјавила да без обзира на међународну осуду политике Руске Федерације у вези са Украјином, многи сматрају да Путин треба да присуствује самиту, пошто Г20 представља главни економски форум за решење глобалних проблема.
14:00 - Размена заробљеника по принципу ''28 за 28''
Према саопштењу представника самопроглашене Доњецке Народне Републике успостављен је договор између ДНР и Украјине о броју заробљеника који ће бити размењени.
Решено је да се ратни заробљеници размене по принципу ''28 за 28''.
Тренутно се воде преговори о времену када ће размена бити извршена.
13:14 - Путин и јапански премијер телефоном о Украјини
Руски председник Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе разговарали су телефоном о ситуацији у Украјини.
''Лидери су водили дискусију о кључним аспектима руско-јапанских односа и разменили гледиишта која се тичу актуелних светских дешавања, укључујући и ситуацију у Украјини'', саоштава прес служба Кремља.
У саопшењу се истиче да су се Путин и Абе сложили око наставка билатералних односа две државе.
Током разговора, руски председник је јапанском премијеру честитао шездесети рођендан.
13:02 - ОЕБС: Мински меморандум још један корак ка миру
Потписани меморандум у Минску је још један важан корак према деескалацији ситуације у Украјини.
Ово је став који је изнео актуелни председник ОЕБС ДИдије Буркхалтер, а како је додао он је сигуран да ће документ омогућити трајни прекид ватре и постати корак ка мирном регулисању кризе.
Буркхалтер такође очекује да ће се овим меморандумом окончати страдања цивила.
У главном граду Белорусије Контакт група за Украјину потписала је меморандум о прекиду ватре у Донбасу.
12:29 - Размена заробљеника Украјине и самопроглашене ДНР
Представници самопроглашене Доњецке Народне Републике и Украјине проверавају листу заробљеника за размену.
''Планирамо ослобођење двадесет и четворо људи, а око троје се и даље преговара'', рекао је један од представника.
У суботу, 20. септембра, Доњецка Република и Кијев су разменили заробљенике по принципу ''38 за 38''.
Размена се одвијала на 60 километара од Доњецка у 18:35 по локалном времену, а надгледао је ОЕБС.
10:04 - Штета у Доњецку и Луганску 440 милиона долара
Према проценама УНХЦР штета коју је претрпела инфраструктура у Доњецку и Луганску у току сукоба износи 440 милиона долара.
Према извештају, најмање 1.969 објеката је оштећено у току сукоба, укључујући 659 јавних зграда, 1.230 приватних и 178 кућа.
Више од седамдесет одсто фирми у Доњецку је затворено и биће изузетно тешко да поново почну да послују, наводи се у извештају.
Још један од проблема је што се у зони конфликта не исплаћују плате, а банке нису у потпуности оперативне.
06:00 - Бан Ки Мун поздравио Меморандум из Минска
ЊУЈОРК - Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун поздравио је јуче потписани Меморандум о спровођењу режима прекида ватре на истоку Украјине.
Бан је затражио од свих страна у украјинском конфликту да меморандум што пре спроведу, рекао је портпарол првог човека УН. Документ предвиђа да јединице и војне формације обе стране остану на позицијама према стању од 19. септембра, као и да се у року од 24 часа забрани примена свих врста оружја и вођења офанзивних борбених дејстава.
Меморандум предвиђа и повлачење оружја калибра више од 100 mm на растојање од најмање 15 километара са сваке стране. Задатак контроле спровођења постигнутих споразума поверен је ОЕБС, чији ће посматрачи бити постављени дуж читаве зоне прекида ватре.
Контакт група се, такође, договорила о наставку процеса размене ратних заробљеника.